روسیه مأموریت به ماه را به تعویق انداخت

روسیه مأموریت به ماه را به تعویق انداخت

به گزارش اسمارت کاور سازمان فضایی روسیه اعلام نمود مأموریت خود به ماه را به علت مشکلاتی که هنگام آزمایش فضاپیمای ˮLuna-۲۵ˮ با آن روبرو شده اند، به تعویق انداخته است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، سازمان فضایی فدرال روسیه(Roscosmos) هفته گذشته اعلام نمود زمان پرتاب این مأموریت که در ابتدا برای یک اکتبر و از پایگاه فضایی "وستوچنی" برنامه ریزی شده بود به ماه مه سال ۲۰۲۲ تغییر یافته است.
هدف مأموریت Luna-۲۵ که به سمت قطب جنوب ماه خواهد رفت، بررسی رسوبات یخی آن ناحیه است. این مأموریت اولین مأموریت روسیه به سطح ماه در طول ۴۵ سال قبل و نخستین مأموریت آن بعد از شوروی به حساب می آید.
مهندس ارشد دفتر طراحی سازمان لاوچکین روسیه در مورد تاخیر رخ داده در زمان پرتاب این مأموریت اظهار داشت که آنها به فرصت بیشتری برای تکمیل موفقیت آمیز آزمایشات نیاز دارند.
"الکساندر شیرشاکوف"(Alexander Shirshakov) در گفتگو با خبرگزاری اینترفکس اظهار داشت: ما در طول آزمایش با مشکلات خاصی مواجه شدیم. داشتن یک سیستم فرود ایمن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و ما هم درحال کار بر روی سیستم فرود نرم Luna-۲۵ هستیم.
بعد از آنکه چین در دسامبر ۲۰۲۰ به نخستین کشوری تبدیل شد که بعد از مأموریت Luna-۲۴ شوروی در سال ۱۹۷۶ موفق به آوردن نمونه هایی از ماه به زمین شد، شور مسابقه بازگشت به ماه در بین برخی کشورها بالا گرفته است. در دسامبر ۲۰۲۰ کاوشگر چینی ها معروف به "چانگ ای ۵" با موفقیت همراه با نمونه های جمع آوری شده از سطح ماه به زمین رسید. آخرین مأموریت بازگرداندن نمونه ماه در ارتباط با مأموریت "لونا۲۴"(Luna ۲۴) اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۷۶ بود که طی آن ۱۷۰.۱ گرم(۶ اونس) نمونه در سال ۱۹۷۶ به زمین آورده شد.
مأموریت چانگ ای۵ در تاریخ ۲۸ نوامبر سال ۲۰۲۰ وارد مدار ماه شد و در حالیکه ماژول سرویس آن در مدار ماه باقی مانده بودند، سطح نشین و صعودگر آن در اول دسامبر در ماه فرود آمدند. سطح نشین سنگ ها و خاک ماه را جمع کرد و به ماژول سرویس در مدار متصل شد. این نمونه ها در یک کپسول برگشت برای سفر به زمین قرار داده شد و سپس در اوسط ماه دسامبر این کاوشگر در "مغولستان داخلی" فرود آمد.
ناسا هم می خواهد طی برنامه آرتمیس نخستین زن و یک مرد دیگر را در سال ۲۰۲۴ به ماه ببرد. آژانس فضایی آمریکا چند سالی است که با تمام فراز و نشیب ها، بازگشت به کره ماه را در سر می پروراند، در حالیکه این دفعه می خواهد یک پایگاه اقامتی ثابت در این قمر راه اندازی و ماه را به یک اقامتگاه دائم تبدیل کند.
برنامه "آرتمیس"(Artemis) یک برنامه پرواز فضایی انسانی بین المللی با تأمین بودجه از طرف دولت ایالات متحده است که هدف آن فرود آوردن نخستین زن و یک مرد دیگر روی کره ماه در منطقه قطب جنوب ماه تا سال ۲۰۲۴ است.
این برنامه عموما توسط ناسا، شرکتهای فضایی تجاری آمریکایی که با ناسا قرارداد بسته اند و شرکای بین المللی ناسا همچون آژانس فضایی اروپا(ESA)، آژانس اکتشاف هوافضای ژاپن(JAXA)، آژانس فضایی کانادا(CSA)، آژانس فضایی ایتالیا(ASI)، آژانس فضایی استرالیا(ASA)، آژانس فضایی انگلستان(UKSA)، آژانس فضایی امارات متحده عربی(UAESA)، آژانس فضایی دولتی اوکراین و آژانس فضایی برزیل(AEB) که همگی تحت رهبری ناسا عمل می کنند، انجام می شود. اهداف دراز مدت این برنامه شامل شکل دهی تیم اعزامی و حضور پایدار در ماه، پی ریزی زیرساخت ها برای شرکتهای خصوصی و بنیانگذاری اقتصاد ماه و سرانجام اعزام انسان به سیاره مریخ است. برای پرتاب این مأموریت به سمت ماه از موشک ناسا معروف به "سیستم پرتاب فضایی"(SLS) بعنوان وسیله اصلی پرتاب "اوریون" استفاده خواهد شد. برنامه "آرتمیس" متشکل از سه مأموریت متوالی به نامهای "آرتمیس ۱"، "آرتمیس ۲" و "آرتمیس ۳" است.
این در شرایطی است که روسیه و چین در ماه مارس برنامه خویش را برای ایجاد یک ایستگاه مشترک در ماه اعلام نمودند. برنامه فضایی روسیه که از اتحاد جماهیر شوروی به آن به ارث رسیده است در سالهای اخیر با مشکلاتی مانند رسوایی‎های فساد و کاهش بودجه روبرو شده است. صنعت فضایی این کشور در سال ۲۰۲۰ و زمانی که شرکت اسپیس ایکس متعلق به میلیاردر آمریکایی ایلان ماسک توانست فضانوردان را با موشک فالکون ۹ به ایستگاه فضایی بین المللی بفرستند، گرفتار مشکلاتی شد و روسیه انحصار خویش را در پروازهای سرنشین دار به ایستگاه فضایی بین المللی از دست داد و این مورد ضربه بزرگی به آن وارد کرد.
با این وجود، سازمان فضایی فدرال روسیه برخی از ماموریت‎های خود همچون مأموریت سفر به زهره و ایجاد موشکی با قابلیت سفر به اعماق فضا را اعلام نموده است.
روسیه همینطور اعلام نمود که می خواهد ایستگاه فضایی بین المللی را ترک کرده و ایستگاه مداری خویش را در سال ۲۰۲۵ پرتاب کند. در تاریخ ۷ ژوئن در جلسه پارلمان روسیه، "دیمیتری روگوزین" مدیرکل آژانس فضایی روسیه مشهور به "روسکاسموس"(Roscosmos) تهدید کرد که روسیه احتمالاً پیش از تاریخ برنامه ریزی شده برای سال ۲۰۲۵ و در صورت تحمیل تحریم های آمریکا ضد روسیه، ایستگاه فضایی بین المللی را ترک خواهد نمود.1400/06/03
15:47:41
5.0 / 5
1225
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد