تولید ربات های زیرک با الهام از مارمولک خانگی

تولید ربات های زیرک با الهام از مارمولک خانگی

به گزارش اسمارت کاور مارمولک ها در هنگام سقوط و برخورد با سطوح سخت از روشی خاص برای صدمه ندیدن و حفظ تعادل استفاده می نمایند که الهام بخش تولید ربات هایی کوچک و زیرک شده است.به گزارش اسمارت کاور به نقل از نیواطلس، محققان آمریکایی، سنگاپوری و آلمانی با همکاری یکدیگر تصاویر ویدئویی در ارتباط با سقوط و حفظ تعادل مارمولک ها را بارها مشاهده و بررسی و تجزیه و تحلیل کردند و در نهایت توانستند دریابند آنها چطور در زمان برخورد به تنه درخت ها تعادل خویش را حفظ نموده و از درخت آویزان می کنند یا چگونه در زمان برخورد به زمین سرشان را بالا نگه می دارند تا صدمه نبینند.
مارمولک بررسی شده نوعی مارمولک دم پهن آسیایی معروف به Hemidactylus platyurus است که می تواند روی تنه درختان سر بخورد یا از روی درختی به درخت دیگر بپرد. آنها با سرعت ۶ متر در ثانیه حرکت کرده و در هر شرایطی تعادل خویش را حفظ می کنند.
این مارمولک ها تنه خویش را با پاهای عقبی چنگ می زنند و سر و شانه و پاهای جلویی خویش را بالا نگه می دارند. آنها با فشار دادن دم های بلند خود به درختان از آنها بعنوان اهرم و مهار بهره برده و از سقوط خود جلوگیری می کنند.
محققان با درک این سازوکار از آن برای تولید ربات های منعطف کوچک و زیرک با استفاده از چاپگر سه بعدی الهام گرفتند. این ربات دارای دم و یک موتور داخلی است که با فشار دادن دم به سمت پایین سبب می شود پاهای جلویی آن در زمان تماس با سطوح مختلف فشار زیادی را تحمل نکنند.
بدنه این ربات با نوعی نمد پوشانده شده و در ۵۵ درصد موارد می تواند در زمان سقوط بر روی سطوح مختلف تعادل خویش را حفظ کند. میزان این موفقیت با حذف دم به ۱۵ درصد کاسته می شود. نرخ این موفقیت در مارمولک های طبیعی ۸۷ درصد است و محققان در تلاش هستند به این رقم دست یابند.


منبع:

1400/06/13
23:09:13
5.0 / 5
1254
تگها: تولید , ربات , محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد