کشف گونه جدیدی از بندپایان متعلق به ۵۰۰ میلیون سال قبل!

کشف گونه جدیدی از بندپایان متعلق به ۵۰۰ میلیون سال قبل!

اسمارت کاور: بقایای گونه ی جدیدی از بندپایان اولیه متعلق به 500 میلیون سال قبل در کوه های راکی کانادا کشف شده است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، اینگونه جدید که "تیاتونوکوریس" (Titanokorys gainesi) نام دارد در دوره ی زمین شناسی کامبرین در اقیانوس زندگی می کرده است و در صورتیکه بیشتر موجودات این دوره بسیار کوچک و به اندازه انگشت کوچک دست بودند اینگونه حدود ۴۸ سانتی متر بوده است.
بقایای اینگونه ی جدید توسط دیرینه شناسان موزه "رویال انتاریو" (Royal Ontario) در کوه های راکی کانادا (Canadian Rockies) کشف شد.


این موجود دارای چشم مرکب، یک جفت پنجه خاردار و باله هایی برای شنا بود. "جین برنارد کارون" (Jean-Bernard Caron)، نویسنده ی اصلی این مقاله از موزه "انتاریو" می گوید: اندازه ی این موجود بسیار گیج کننده است. این یکی از بزرگ ترین موجودات یافت شده متعلق به دوره کامبرین است که اساسا تاثیر زیادی بر اکوسیستم اقیانوس های عصر کامبرین داشته است.
"تیتانوکوریس" متعلق به گروهی از بندپایان اولیه به نام "پرنده دندان سانان" (radiodonts) است و بزرگ ترین نمونه کشف شده از این دسته "آنومالوکاریس" (Anomalocaris) با طول یک متر بوده است.


"جو موسیوک" (Joe Moysiuk) یکی از نویسندگان این مقاله می گوید: "تیتانوکوریس" در زیرگروهی از پرنده دندان سانان به نام "hurdiids" قرار می گیرد. سر این موجود نسبت به بدن آن به قدری بزرگ است که می توان آنرا یک سر شناور دانست. علت آن که چرا این دسته از موجودات با سرهای بزرگ تکامل یافته اند هنوز مشخص نیست. به قول پژوهشگران بدن آنها جهت زندگی نزدیک بستر اقیانوس بصورت پهن تکامل یافته است.
مطالعه رسوبات "Burgess Shale" که بقایای اینگونه جدید در آن یافت شده است کمتر از یک دهه پیش شروع شد. این رسوبات حاوی بقایایی از حیوانات متعلق به دوره کامبرین بوده است. بقایای یافت شده در ماه دسامبر در موزه "رویال انتاریو" به معرض نمایش گذاشته می شوند.
یافته های این مطالعه بطور کامل در مجله ی "Royal Society Open Science" انتشار یافته است.
منبع:

1400/06/19
14:10:57
5.0 / 5
957
تگها: سیستم
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد