استقامت آماده نمونه برداری مجدد از مریخ

استقامت آماده نمونه برداری مجدد از مریخ

به گزارش اسمارت کاور مریخ نورد ˮاستقامتˮ بزودی به جمع آوری دومین نمونه از مریخ می پردازد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، مریخ نورد ناسا که اخیرا با ایجاد حفره در سنگی به نام "روشه" (Rochette) از آن نمونه برداری کرده بود حالا می خواهد موفقیت خویش را بار دیگر تکرار کند و حفره ی دیگری در سنگ مریخی "روشه" ایجاد نماید.
اعضای این مأموریت در روز سه شنبه هفتم سپتامبر در توییتی از زبان "استقامت" نوشتند: من نخستین نمونه ی مریخی را جمع آوری کرده ام و آماده جمع آوری نمونه ی دیگری از همین سنگ هستم. این دفعه من فرایند جمع آوری نمونه و ذخیره و پلمپ لوله آزمایش را بدون توقف انجام خواهم داد.
مریخ نورد "استقامت" در ماه فوریه درون دهانه ی ۴۵ کیلومتری جزرو مریخ فرود آمد تا به دنبال نشانه هایی از حیات باستانی در این سیاره بگردد و نمونه هایی از سطح مریخ برای ارسال به زمین جمع آوری کند. این نمونه ها احیانا تا سال ۲۰۳۱ به زمین بازخواهند گشت.
"استقامت" در روز پنجم اوت برای نخستین بار کوشش کرد تا از مریخ نمونه برداری کند اما سنگی که برای نمونه برداری برگزیده بود به شدت پودری بود و این مأموریت شکست خورد. سپس این مریخ نورد در تلاشی باردیگر در روز یکم سپتامبر به نمونه برداری از سنگ "روشه" پرداخت و توانست نخستین نمونه خویش را جمع آوری کند. برای اطمینان از ذخیره شدن این سنگ شش سانتی متری محققان چندین عکس از لوله آزمایش قبل از بسته شدن ثبت و بررسی کردند و این لوله در روز چهارم سپتامبر بسته شد.
همانطور که در توییت روز سه شنبه اشاره شده، زمان انجام مأموریت جمع آوری دومین نمونه کوتاه تر خواهد بود. مأموریت آسان تر و موثرتر به محققان در جمع آوری بهتر نمونه از سطح مریخ کمک می نماید.1400/06/20
12:10:14
5.0 / 5
1250
تگها: محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد