در گزارش اسمارت كاور اعلام شد؛

توانایی تولید روزانه ۵ تن جایگزین نهاده های دامی

توانایی تولید روزانه ۵ تن جایگزین نهاده های دامی

به گزارش اسمارت کاور محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق شده اند با تولید و پرورش لارو مگس، جایگزینی برای نهاده های دامی فراهم نمایند این شرکت توانایی تولید روزانه ۵ تن از این محصول را دارد.احمد قائمی مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان فعال در زمینه تأمین نهاده های دامی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: در این شرکت از سال ۹۲ فعالیتهایی در صنایع دام و طیور داشته ایم و هم اکنون حدود ۶ سال است که به شکل تخصصی در حوزه خوراک دام و طیور و آبزیان فعال هستیم.
وی با اعلان اینکه پروژه جدید این شرکت تأمین پروتئین خوراک دام طیور و آبزیان با بهره گیری از لارو مگس است، افزود: با توجه به این که بازار نهاده های دامی گرفتار تنشهایی شده و این صنعت را با مشکل مواجه کرده است متخصصان این مجموعه توانستند روش جدیدی برای تأمین پروتئین نهاده های خوراک دام طیور و آبزیان بر مبنای نیاز بازار بیابند.
به گفته قائمی، در واقع منشا این پروژه، احتیاج به حرکت در راه خودکفایی در زمینه نهاده های دامی بوده تا بتوانیم با لارو مگس مکمل های پروتئینی را به تولید برسانیم.
وی با اعلان اینکه این پروژه اخیرا با حمایت معاونت علمی و فناوری کلید خورده است، اظهار داشت: طرحی که ما عرضه کردیم به خاطر ایجاد احتیاج به وجود آمده در نهاده های دامی بوده است.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان با اعلان اینکه تولید لارو مگس کاربردهای دیگری هم دارند و تنها در آفریقای جنوبی یک شرکت روزانه حدود ۵ تن لارو تولید می کند، افزود: اما این که صرفاً تولید این لاروها برای تأمین پروتئین دام و طیور باشد در ایران و در کشور دیگری اجرایی نشده است.
وی افزود: این لاروهای مگس خواص انتی اکسیدانی دارند که یکی از نیازهای دام و طیور برای جایگزینی برخی نهاده های دامی شمرده می شود.
وی با اعلان اینکه ما توانایی تولید ماهانه ۵ تن لارو مگس را داریم، اظهار داشت: اما نیاز کشور بیشتر از اینهاست و ما باید پایلوت طرح را بگذرانیم تا بعد درباره میزان تولید قاطعانه سخن بگوییم.
به گفته قائمی، لارو مگس بحث جدیدی است که حتی میتوان به صادرات آن هم فکر کرد؛ اگر این تحقیقات پیش برود و اجرایی شود تا آخر سال به تولید ماهیانه ۵ تن لارو مگس برای کاربرد در خوراک دام و طیور می رسیم.
وی افزود: پودر لارو مگس درصد پروتئین خام بالایی دارد بنابراین می تواند جایگزین اقلام پروتئین گیاهی مانند کنجاله سویا و دیگر دانه های روغنی شود. در صنعت شیلات پودر ماهی و پودر گوشت یکی از اقلام مهم غذایی است و پودر لارو مگس و دیگر حشرات جایگزین بسیار مناسبی برای پودر ماهی و پودر گوشت است.
به قول مدیر عامل شرکت دانش بنیان، کشورهایی که مانند ایران وارد کننده ذرت و سویا هستند می توانند از این محصول استفاده کنند؛ همینطور در صورت تولید انبوه پتانسیل بازاریابی خوبی دارد.
وی افزود: این محصولی که تولید می نماییم در کشور های همسایه ایران مانند افغانستان و عراق احتمالاً بازار خوبی داشته باشد.
قائمی اظهار داشت: پودر لارو مگس خانگی درصد پروتئین بالایی دارد و از آنجا که برای تولید این محصول از ضایعات و بسترهایی که ارزش تغذیه بالایی ندارند و قیمت آنها پایین می باشد استفاده می شود بسیار مقرون به صرفه است.
وی اظهار داشت: محتوای اسیدهای آمینه در این محصول بسیار قابل قبول و چشم گیر است و نتایج پژوهش های انجام شده نشان از این دارد که عملکرد مناسبی در تولید پروتئین حیوانی از قبیل مرغ و ماهی داشته است.
وی افزود: مزیت دیگر این محصول در ارتباط با محتوای چربی های خاص آن است. اسیدهای چرب موجود در این محصول سبب می شود که میزان مقاومت به بیماریها در مرغ و ماهی افزایش یابد و نهایتا در مصرف دارو و واکسن صرفه جویی به عمل خواهد آمد.


منبع:

1400/06/23
09:40:19
5.0 / 5
1078
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد