پخت دقیق غذای چاپ سه بعدی با لیزر!

پخت دقیق غذای چاپ سه بعدی با لیزر!

پژوهشگران دانشگاه کلمبیا با بهره گیری از نور لیزر موفق به پخت دقیق و با کیفیت مواد غذایی شدند که با بهره گیری از چاپگرهای سه بعدی تهیه شده است.به گزارش اسمارت کاور به نقل از نیواطلس، تولید و عرضه مواد غذایی در اشکال مختلف و با ترکیبات مختلف با دقتی در حد چند میلیمتر با بهره گیری از چاپگرهای سه بعدی امکان دارد. اما پخت و پز این مواد غذایی هنوز باکیفیت و دقت مناسب برای رفع نیازهای افراد ممکن نیست. از همین رو دانشمندان از لیزر برای پختن مواد مذکور و رسیدن به استانداردهای بهینه استفاده کردند.
در این پروسه از پودر جوجه برای تهیه یک محصول غذایی گوشتی با بهره گیری از چاپگر سه بعدی استفاده شد. نمونه های مورد اشاره ۳ میلیمتر ضخامت و ۶۴۵ میلی متر مربع مساحت داشتند. سپس این ماده غذایی بوسیله پالس های لیزری آبی یا مادون قرمز نزدیک به طول موج ۴۴۵ نانومتر و ۹۸۰ نانومتر در دو مرحله گرم شد.
اشعه لیزر با بهره گیری از یک الگوی مارپیچی بخش های مختلف گوشت را گرم کرد. این پروسه باتوجه به ضخامت و مساحت گوشت بین ۵ تا ۱۴ دقیقه طول می کشد. یک دوربین مادون قرمز بطور مداوم دمای سطح مرغ را اندازه گیری می کند تا از کیفیت پخت آن اطمینان حاصل شود. انتظار می رود در آینده نزدیک برای تجاری سازی این پروسه اقدام گردد.

1400/06/31
12:05:53
5.0 / 5
1237
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد