ارتش انگلیس به دنبال ساخت سلاح لیزری برای نیروی دریایی

ارتش انگلیس به دنبال ساخت سلاح لیزری برای نیروی دریایی

اسمارت کاور: وزارت دفاع انگلیس سه قرارداد چهار ساله به ارزش 99 میلیون دلار با کنسرسیومی به رهبری دو شرکت تیلز و ریتون منعقد کرده تا سلاح های لیزری برای نیروی هوایی ارتش انگلیس تولید نماید.به گزارش اسمارت کاور به نقل از رویترز، برخی از این سلاح ها هم جهت استفاده خودرو های زرهی ارتش انگلیس تولید خواهند شد.
تا مدتی قبل تسلیحات لیزری، سلاح هایی پردردسر و غیرقابل اعتماد دانسته می شدند. بزرگی این سلاح ها و وزن زیاد آنها نیز مشکل حاد دیگری بود که استفاده از آنها را سخت می کرد و موجب می شد نصب سلاح های مذکور تنها در جت های جنگنده ممکن باشد.
با تولید لیزرهای حالت جامد با بهره گیری از سیم پیچ های کابل فیبر نوری که با بهره گیری از برخی عناصر کمیاب تولید شده اند، قدرت آتش سلاح های لیزری بالا رفته و حجم و وزن آنها نیز تا بدان حد کم شده که نصب آنها بر روی جنگ افزارهای دیگر تسهیل شده است.
علت جذابیت سلاح های لیزری حرکت آن با سرعت نور است که سبب می شود این سلاح ها حتی بر موشک های مافوق صوت نیز برتری داشته باشند. از طرف دیگر هزینه استفاده از سلاح های لیزری پایین است. بعنوان مثال، هر بار شلیک با تسلیحات لیزری تنها یک دلار هزینه دارد و «مهمات» آنها تا آن زمان که برق در دسترس باشد، اختتام ناپذیر است.
قرار است در قالب برنامه سلاح های جدید ارتش انگلیس سه نوع سلاح لیزری تولید شود که قابل نصب بر روی کشتی ها، خودرو های زره پوش و کامیون ها باشند، بدون آنکه نیازی به ایجاد تغییرات اساسی در آنها باشد.
یکی از این تسلیحات لیزری بر روی ناوچه تیپ ۲۳ نیروی دریایی ارتش انگلیس نصب می شود و از آن برای شناسایی، رهگیری، درگیر شدن و خنثی کردن پهپادها استفاده خواهد شد. سلاح لیزری دوم برای مقابله با هواپیماهای بدون سرنشین و دیگر تهدیدات هوایی بر روی خودروی زرهی پشتیبانی تاکتیکی Wolfhound نصب می شود. سلاح لیزری سوم هم بر روی کامیون هایMAN SV ارتش انگلیس نصب می شود و از آن برای شناسایی و رهگیری اهداف هوایی، زمینی و دریایی استفاده خواهد شد.
قرار است آزمایش میدانی این تسلیحات از سال ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۵ صورت گیرد. انتظار می رود این تکنولوژی جدید لیزری انقلابی در نیروهای مسلح انگلیس بوجود آورد.


منبع:

1400/06/31
17:25:09
5.0 / 5
1030
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد