با الهام از بذر پراكنده در هوا؛

کوچک ترین پرنده جهان یک ریزتراشه است

کوچک ترین پرنده جهان یک ریزتراشه است

یک ریزتراشه با ظاهری شبیه به پره های هلیکوپتر کوچک ترین محصول در دنیا است که از قابلیت برخاستن از زمین و پرواز برخوردارست.به گزارش اسمارت کاور به نقل از نیواطلس، مهندسان دانشگاه نورت وسترن آمریکا برای اولین بار ریزتراشه ای ساخته اند که قادر به پرواز کردن است.
ریزتراشه مذکور که با الهام گرفتن از بذرهای پراکنده شونده در هوا بعد از وزش باد ساخته شده، دارای پروانه های کوچکی است که می توانند از باد برای حرکت در هوا کمک بگیرند.
در سالهای اخیر محصولات الکترونیکی متنوعی ساخته شده اند که بسیار کوچک هستند و این تولیدات چند میلیمتری ساخت انواع وسایل برقی بسیار کوچک و قابل حمل را ممکن کرده اند. از این ابزار برای تولید ایمپلنت های سازگار با بدن و محصولات کنترل و پایش محیط زیست استفاده شده است.
این ریزتراشه پرنده شباهت زیادی به بذر گیاهانی مانند درخت افرا دارد که به صورت مستقیم بر روی زمین نمی افتند و همراه با وزش باد به نقاط دوردست منتقل می شوند.
محققان با مدل سازی کامپیوتری این دانه های بذر ریزپردازنده ای تولید کرده اند که سه بال پرنده کوچک به دور آن کشیده شده و همه اجزای این مجموعه بر روی یک لایه لاستیکی مونتاژ شده که کمتر از یک میلیمتر ضخامت دارد.
محققان با افزودن یک تراشه، یک منبع تأمین برق، یک حافظه و آنتن به این ریزتراشه پرنده از آن برای شناسایی ذرات موجود در هوا، وضعیت pH آب و غیره بهره برده اند. بنابراین با پرتاب این ریزتراشه ها در هوا از آنها میتوان برای جمع آوری اطلاعات استفاده نمود.

1400/07/02
12:23:45
5.0 / 5
1135
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد