متد جدیدی برای زنده ماندن در کره ماه

متد جدیدی برای زنده ماندن در کره ماه

به لطف تلاش دانشمندان اروپایی استخراج آب و اکسیژن از سنگ های ماه و زنده ماندن در این قمر بسیار ساده تر شده است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، باآنکه مقادیر زیادی آب و اکسیژن در ماه وجود دارد، اما دسترسی به آنها به راحتی امکان پذیر نیست. بنابراین است که دانشمندان دانشگاه پلی تکنیک میلان، آژانس فضایی اروپا، آژانس فضایی ایتالیا و شرکت سیستم های فضایی OHB تکنیک جدیدی را برای استخراج عناصر از هر نقطه دلخواه از سطح ماه توسعه داده اند.
دانشمندان یک فرایند دو مرحله ای را بر مبنای یک تکنیک موجود در زمین که برای کاربردهای شیمی صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، ابداع نموده اند. این تکنیک به فضانوردان اجازه می دهد از این حقیقت که تقریباً ۵۰ درصد از خاک ماه از سیلیکون یا اکسیدهای آهن که هر دو از ۲۶ درصد اکسیژن تشکیل شده اند، استفاده کنند. این مواد در سطح ماه به وفور یافت می شوند، به این مفهوم که این تکنیک جدید می تواند به سرعت در هر نقطه ی فرود در ماه به کار گرفته شود.
محققان در آزمایش ها خاک شبیه سازی شده ماه را در کوره تا دمای حدود ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد گرم کردند. آنها این کار را در حضور هیدروژن و متان به منظور تبخیر خاک انجام دادند و سبب شدند مواد غنی از اکسیژن مستقیماً از جامد به گاز تبدیل شوند. سپس از یک مبدل کاتالیزوری برای جداسازی گازها و متانِ باقیمانده برای استخراج آب استفاده شد.
آبِ حاصل از این فرایند، قابل آشامیدن است و همینطور می تواند برای استخراج اکسیژن از راه الکترولیز استفاده گردد. هیدروژن و متان باقیمانده از این فرایند را میتوان برای اهداف دیگری مانند سوخت های زیستی مجدداً مورد استفاده قرار داد، در حالیکه یک محصول جانبی جامد غنی از سیلیس و فلزات احتمالاً می تواند برای مصالح ساختمانی استفاده گردد.
پروفسور "میشل لاوانا" از دانشگاه پلی تکنیک میلان ضمن اشاره به این که توانایی داشتن امکانات کارآمد برای تولید آب و اکسیژن در جستجوهای فضایی انسان بر روی ماه ضروری می باشد، توضیح داد که این سیستم می تواند در یک حلقه بسته تقریباً کاملاً مستقل و و بدون گرفتگی و بدون احتیاج به دخالت انسان مورد استفاده قرار گیرد.
دانشمندان در سراسر جهان با جدیت بر روی تکنیک های جدید به منظور جمع آوری و استخراج مواد در مأموریت های خارج از زمین کار می کنند. در ماه آوریل بود که ناسا اعلام نمود مأموریت مریخ نورد "استقامت"(Perseverance) برای نخستین بار با استخراج نخستین اکسیژن قابل تنفس از مریخ با یک ابزار آزمایشی به نام "MOXIE"، یک عملیات تاریخی را انجام داده است. در همین حال، شرکت "مستن اسپیس سیستمز"(Masten Space Systems) مستقر در کالیفرنیا درحال توسعه یک مریخ نورد است که می تواند از انفجارهای کنترل شده برای برداشت یخ های زیر سطح ماه استفاده نماید که در نهایت می تواند به تهیه آب شرب و اکسیژن برای پایگاه های آینده در ماه به کار گرفته شود.
ناسا برنامه های خود برای ارسال انسان به ماه تا سال ۲۰۲۴ به تعویق انداخته است، اما جامعه علمی به عرضه روش های جدید و ابتکاری جهت کمک به بقای فضانوردان در ماه و فراتر از آن ادامه می دهد.
منبع:

1400/07/04
11:13:55
5.0 / 5
1038
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد