رباتی شبیه به مار که می تواند زندگی شما را نجات دهد

رباتی شبیه به مار که می تواند زندگی شما را نجات دهد

اسمارت کاور: یک ربات جدید با بدنه ای تاشو شبیه به ساختار پوست مار توسط پژوهشگران ابداع شده است که کاربردهای زیادی خواهد داشت.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بنظر می رسد ربات ها درحال رفتن به سمتی هستند که دیگر نیازی به پا ندارند.
بر اساس مطالعه ای که بتازگی در مجله "سافت رباتیکس"(Soft Robotics) انتشار یافته است، گروهی از مهندسان کره ای یک باتری رباتیک قابل انعطاف و کشش ابداع نموده اند که می تواند مانند مار به شکل مارپیچی حرکت نماید و بنظر می رسد باید خودرا برای آینده ای آماده نماییم که در آن ربات های شبیه به مار می توانند جان ما را نجات دهند.
این باتری جدید می تواند در طیف وسیعی از کاربردها مانند بلایای طبیعی یا شرایط اضطراری یا بعنوان ارتقای فناوری ذخیره انرژی کاربرد داشته باشد. طبق بیانیه مطبوعاتی پژوهشگران، می توان آنرا برای انواع دیگر دستگاهها از پوشیدنی های روزمره گرفته تا ربات های نرم بهره برد.
تیم سازنده این تکنولوژی جدید از موسسه ماشین آلات و مواد کره(KIMM) تحت رهبری "بونکیون جانگ" و با همکاری "سئونگمین هیون" از دانشکده نانو مکانیک است.
این تیم به بررسی و توسعه ساختار این باتری قابل انعطاف پرداخت که ایمنی و قابلیت کشش آن از فلس های مار الهام گرفته شده است.
فلس مار ممکنست سفت و سخت به نظر برسد، اما هر فلس می تواند روی لایه بعدی تا شود تا از کل بدن در مقابل حملات خارجی یا برخورد محافظت کند. اما با اهمیت تر از همه این که خاصیت های ساختاری آنها موجب می شود تا وسیله ای انعطاف پذیر و سازگار با محیط اطراف ایجاد شود.
این باتری می تواند بدون از دست رفتن ثبات و عملکرد خود به خوبی منعطف و کشیده شود. این امر با یک ساختار مکانیکی طراحی شده است که از فلس های مار تقلید می کند.
به عنوان مثال ربات های تولید شده با این تکنولوژی جدید می توانند به نجات افراد دفن شده زیر آوار یک ساختمان فروریخته کمک کنند.
تیم سازنده برای اطمینان از ایمنی این باتری با به حداقل رساندن تغییر شکل در مواد تشکیل دهنده آن، از یک شکل بهینه برای هر سلول باتری استفاده کردند که ظرفیت بالایی را ارائه می دهد.
شکل و اجزای سلول های این باتری جدید از خاصیت های کلیدی این نوآوری جدید بهره می برد که شامل اشکال کوچک و شش ضلعی شبیه به فلس های مار است. این اجزا با مس و مواد پلیمری تولید شده اند که در یک مکانیزم لولایی یکپارچه شده اند و قابلیت تاشو بودن و باز شدن را ممکن می کند.
این طراحی به اندازه کافی ساده است و تولید انبوه آن با آزمایش های بیشتر ممکنست.
این ربات جدید همین طور می تواند برای دستگاه های پزشکی و برای توانبخشی افراد مسن مفید باشد. همین طور همانطور که گفته شد می تواند در سناریوهای فاجعه بار یا بعنوان کمک یا پیشاهنگ برای ماموریت های نجات مورد استفاده قرار گیرد. بعنوان مثال یک ربات شبیه مار را می توان به زیر آوار یک ساختمان فروریخته فرستاد تا در بین آوار بخزد و افراد زیر آوار را شناسایی کنند تا در زمان شناسایی و نجات افراد به شکل چشمگیری صرفه جویی شود و در نهایت می تواند زندگی بسیاری را نجات دهد.
منبع:

1400/07/08
11:08:26
5.0 / 5
1173
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد