برندگان نوبل شیمی 2021 اعلام شدند

برندگان نوبل شیمی 2021 اعلام شدند

جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۱ به دیوید مک میلان و بنجامین فهرست اهدا شد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۱ به دیوید مک میلان و بنجامین فهرست به پاس تلاش هایشان برای توسعه ارگانوکاتالیز نامتقارن اهدا شد.
در ادامه به معرفی دو دانشمندی که سال جاری به صورت مشترک موفق به دریافت این جایزه شده اند می پردازیم.
"بنجامین لیست" (Benjamin List)
متولد: سال ۱۹۶۸(۵۳ سال) در فرانفکورت آلمان و شاغل در موسسه تحقیقات ذغال سنگ ماکس پلانک آلمان.


بنجامین لیست
"دیوید دابلیو سی مک میلان"(David W.C. MacMillan)
متولد: سال ۱۹۶۸( ۵۳ سال) در بلزهیل انگلستان و شاغل در دانشگاه پرینستون آمریکا


دیوید دابلیو سی مک میلان
بنجامین فهرست که الان درحال سپری کردن تعطیلات با خانواده خود است در پاسخ به این سؤال که بعد از شنیدن این خبر چه احساسی داشته اظهار داشت: هنگامی که من درحال غذا خوردن بودم این خبر را شنیدم و در ابتدا فکر کردم با من شوخی می کنند بسیار شوکه شدم و هیجان زده ام.
نکاتی درباره مبحث نوبل شیمی ۲۰۲۱
یک ابزار نوین برای ساختن مولکول ها
ساختن مولکول ها یک هنر دشوار است. بنجامین فهرست و دیوید مک میلان جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۱ را به علت توسعه یک ابزار دقیق جدید برای ساخت مولکول "ارگانوکاتالیز" (organocatalysis) دریافت نمودند. این کار تأثیر زیادی در زمینه تحقیقات دارویی دارد.
محققان مدت ها معتقد بودند که فقط دو نوع کاتالیزور وجود دارد: فلزات و آنزیم ها. بنجامین فهرست و دیوید مک میلان نوع سوم آن یعنی "ارگانوکاتالیز نامتقارن" (asymmetric organocatalysis) را که بر اساس مولکول های آلی کوچک ایجاد شده، توسعه دادند.
دیوید مک میلان بر روی کاتالیزورهای فلزی که بر اثر رطوبت به سادگی از بین می رفتند تحقیق می کرد. وی در این فکر بود که آیا می تواند نوع با دوام تری از کاتالیزور را با استفاده از مولکول های آلی ساده تولید کند؟
بنجامین فهرست هم در این فکر بود که آیا برای به دست آوردن یک کاتالیزور واقعا یک آنزیم کامل مورد نیاز است؟
او بنابراین چند آزمایش انجام داد تا دریابد که آیا اسید آمینه ای به نام "پرولین" می تواند یک واکنش شیمیایی را کاتالیز کند یا خیر.
محققان با انجام تحقیقات بسیار سر انجام موفق به طراحی ارگانوکاتالیز نامتقارن شدند.
این کشف دو دانشمند یعنی ارگانوکاتالیز نامتقارن فرآیند ساخت مولکولی را به سطح کاملا جدیدی رسانده است.
این مورد نه تنها علم شیمی را نوین تر کرده، بلکه تولید مولکول های نامتقارن را هم بسیار آسان کرده است.
سال قبل نوبل شیمی ۲۰۲۰ به صورت مشترک به "امانوئل شارپنتیر"و "جنیفر ای دودنا" برای توسعه روشی برای ویرایش ژنوم(قیچی ژنتیکی کریسپر/cas۹) تعلق گرفت.
نکاتی درباره نوبل شیمی
۱۱۳ جایزه نوبل شیمی از سال ۱۹۰۱ تابحال اهدا شده است اما در سالهای ۱۹۱۶، ۱۹۱۷، ۱۹۱۹، ۱۹۲۴، ۱۹۳۳، ۱۹۴۰، ۱۹۴۱ و ۱۹۴۲ این جایزه اهدا نشده است. علت این امر این گونه در اساسنامه بنیاد نوبل آمده است: اگر هیچ یک از آثار مورد بررسی از اهمیت مندرج در بند اول برخوردار نباشد، مبلغ جایزه تا سال بعد ذخیره می شود. ۱۸۸ نفر از سال ۱۹۰۱ تابحال جایزه نوبل شیمی را دریافت کرده اند و از آنجائیکه "فردریک سنگر" دو بار جایزه دریافت کرده است، در اصل ۱۸۷ نفر از سال ۱۹۰۱ جایزه نوبل شیمی را دریافت کرده اند که از این تعداد، هفت نفر زن هستند.
تا به امروز جوان ترین برنده جایزه نوبل شیمی "فردریک جولیوت"(Frédéric Joliot) است که هنگام دریافت جایزه شیمی در سال ۱۹۳۵ به همراه همسرش "ایرن جولیوت کوری"(Irène Joliot-Curie) ۳۵ ساله بود. مسن ترین برنده جایزه نوبل شیمی تا به امروز "جان بی گودایناف"(John B. Goodenough) است و هنگامی که در سال ۲۰۱۹ جایزه شیمی را دریافت کرد ۹۷ ساله بود.
جایزه نوبل معتبرترین جایزه ای است که در حوزه های علمی به یک دانشمند تعلق می گیرد. جایزه نوبل در سال ۱۸۹۵، به وصیت" آلفرد نوبل"، کارخانه دار و شیمی دان سوئدی، که بیشتر او را به علت ابداع "دینامیت" می شناسند، پایه گذاری شد. وی در آخرین وصیت نامه خود سرمایه حیرت انگیزش را برای تأمین هزینه های "جایزه نوبل" اختصاص داد.
منبع:

1400/07/15
20:31:06
5.0 / 5
1018
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد