مقابله با باکتری ها به کمک داروی زنده!

مقابله با باکتری ها به کمک داروی زنده!

دانشمندان اسپانیایی تلاش می کنند تا با بهره گیری از نوعی باکتری، درمانی را برای مقابله با باکتری های مقاوم نسبت به آنتی بیوتیک عرضه کنند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، دانشمندان اسپانیایی با قرار دادن باکتری ها در مقابل یکدیگر، روش جدیدی را برای مقابله با باکتری های مقاوم نسبت به آنتی بیوتیک نشان داده اند. این گروه پژوهشی، نوعی باکتری را طوری طراحی کردند که بصورت ایمن روی سطح ایمپلنت های پزشکی ساکن شود و در آنجا به تولید آنزیم هایی بپردازد که زیست لایه های متعلق به باکتری های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیک را حل می کنند.
"استافیلوکوکوس اورئوس" (Staphylococcus aureus)، یک باکتری خطرناکست که بیماران بستری شده در بیمارستان به آن مبتلا می شوند. این باکتری کوچک حدودا در مقابل همه انواع آنتی بیوتیک مقاومت نشان میدهد و درمان آن دشوار است؛ خصوصاً هنگامی که خودرا پشت زیست لایه های محافظ پنهان می کند. ایمپلنت های پزشکی برای تشکیل زیست لایه، بسیار مستعد هستند.
پژوهشگران "مرکز تنظیم ژنومی" (CRG) اسپانیا، درمان جدیدی را ابداع نموده اند که آنرا "داروی زنده" می نامند. جهان میکروب ها، یک جهان بی رحم است که در آن، باکتری ها برای بسط قلمرو و تامین منابع مورد نیاز خود با یکدیگر مبارزه می کنند و این کار را اغلب با تولید و انتشار آنزیم های ضد میکروبی انجام می دهند. پژوهشگران تصمیم گرفتند که از این جهان بی رحم به نفع خود استفاده کنند.
نقطه شروع این پژوهش، یک گونه باکتری به نام "مایکوپلاسما پنومونیه" (Mycoplasma pneumoniae) بود. پژوهشگران این باکتری را به شکلی اصلاح کردند که به بروز بیماری در انسان منجر نشود. سپس آنرا طوری مهندسی کردند که بتواند دو آنزیم موثر تولید نماید که زیست لایه ها و دیواره های سلولی باکتری های داخل آنرا حل کنند.
پژوهشگران این روش را با افزودن مایکوپلاسما پنومونیه به کاتترهای آلوده به زیست لایه استافیلوکوکوس اورئوس آزمایش کردند. این کار به سه روش مختلف انجام شد؛ در کشت سلولی، در موش های زنده و همین طور با برداشتن کاتتر از موش ها، افزودن روش درمانی و سپس بازگرداندن آن به بدن. عفونت ها در هر سه مورد، با موفقیت درمان شدند و آزمایش های صورت گرفته روی موش های زنده توانستند ۸۲ درصد از عفونت ها را درمان کنند.
بگفته پژوهشگران، استفاده از مایکوپلاسما پنومونیه برای تجزیه زیست لایه ها، چند مزیت ویژه دارد. اینگونه فاقد دیواره های سلولی است. این مساله موجب می شود که مولکول ها بصورت مؤثرتری رها شوند و از سیستم ایمنی میزبان فرار کنند. همچنین، آنها خطر جهش کمی دارند و نمی توانند ژن های اصلاح شده خودرا به میکروب های مجاور منتقل کنند. این بدان معناست که درمان می تواند جهت استفاده در انسان، ایمن باشد.
"ماریا لوش" (María Lluch)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: فناوری ما بر طبق همه استانداردهای ایمنی و اثربخشی برای کاربرد در ریه طراحی شده و درمان بیماریهای تنفسی، یکی از اولین اهداف آنست. چالش بعدی ما، پرداختن به ساخت و تولید در مقیاس بالا است و انتظار داریم که آزمایش های بالینی را در سال ۲۰۲۳ شروع نماییم.
این پژوهش، در مجله "Molecular Systems Biology" به چاپ رسید.
منبع:

1400/07/17
11:54:17
5.0 / 5
1080
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد