رئیس پارك فناوری پردیس مطرح كرد؛

ایجاد شهرک مسکونی پژوهشگران پارک فناوری پردیس

ایجاد شهرک مسکونی پژوهشگران پارک فناوری پردیس

به گزارش اسمارت کاور رییس پارک فناوری پردیس اظهار داشت: سندی را با وزارت مسکن و شهرسازی امضا کردیم که مقرر است طی آن شهرک مسکونی پژوهشگران پارک فناوری پردیس ایجاد شود.به گزارش اسمارت کاور به نقل از مهر، مهدی صفاری نیا امروز در نشست خبری به نکوداشت بیست سالگی پارک فناوری پردیس که بصورت آنلاین برگزار شد، با اعلان اینکه هم اکنون بیش از ۴۰۰ عضو فعال در پارک فناوری پردیس و شعب آن مستقر هستند، اظهار داشت: شرکت های عضو پارک فناوری پردیس، طی ۲۰ سال گذشته، ۳۰۰ میلیون یورو صادرات داشته اند.
وی از ۲۳۵ میلیون یورو صرفه جویی ارزی توسط شرکت های دانش بنیان با تولید و بومی سازی محصولات وارداتی به کشور آگاهی داد و اظهار داشت: نزدیک به ۷۶۰ شرکت دانش بنیان در ۲۰ سال قبل در پارک فناوری پردیس به عضویت در آمده اند که قسمتی از آنها پس از مدتی از کار خارج شده اند و هم اکنون بیش از ۴۰۰ شرکت در پارک فناوری پردیس فعال می باشند.
رئیس پارک فناوری پردیس اظهار داشت: حالا نزدیک به ۲۶۰ هزار مترمربع فضای تحقیقاتی توسط بخش خصوصی تولید شده و به بهره برداری رسیده است؛ ۲۰۰هزار متر مربع دیگر نیز درحال طراحی و ساخت توسط بخش خصوصی در پارک فناوری پردیس است اگر این ۲۰۰ هزار متر مربع اضافه شود نزدیک به ۵۰۰ هزار متر مربع فقط فضای تحقیقاتی توسط بخش خصوصی در آینده نزدیک تکمیل خواهد شد.
صفاری نیا اضافه کرد: در سال ۹۷ در اکوسیستم نوآوری کشور پایه گذاری کارخانه های نوآوری کشوریکی دیگر از اقدامات پارک بود برای اینکه قبل از آن کارخانه نوآوری در کشور نداشتیم و توسط بخش خصوصی کارخانه نوآوری آزادی بعنوان نخستین کارخانه نوآوری در کشور افتتاح شد و پس از آن نیز کارخانه نوآوری «های وی» در نوبنیاد تهران بعنوان دومین شعبه پارک فناوری پردیس مشغول فعالیت شد.
وی افزود: پس از آن نیز ایجاد کارخانه های نوآوری تبدیل به یک برنامه برای دولت شد که در استانهای مختلف راه اندازی شدند تا نوآوری در کشور توسعه پیدا کند.
صفاری نیا با اعلان اینکه ما در سال ۱۳۹۹ فاز چهار پارک فناوری پردیس به مساحت ۳۱ هکتار را به تملک خود در آوردیم، اظهار داشت: فاز ۴ پارک فناوری پردیس به حدود ۹۰ هکتار ابعاد فیزیکی و توسعه پارک فناوری پردیس در قالب پردیس کارآفرینی رسیده ایم، در سال ۹۹ توافقنامه ای با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منعقد کرده ایم که پارک اقتصاد دیجیتال به مساحت ۳۰ هکتار در ضلع شرقی پارک فناوری پردیس ایجاد نماییم.
وی اظهار داشت: سند این مکان امضا شده اما تا حالا به مرحله عملیاتی نرسیده است؛ امیدواریم در دولت جدید با توافقاتی که بین دو بین مجموعه های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت ارتباطات صورت می گیرد پارک اقتصاد دیجیتال را در سال ۱۴۰۰ داشته باشیم. اگر فضایی پارک اقتصاد دیجیتال به مجموعه پارک اضافه شود ما به ۱۲۰ هکتار فضای عملیاتی در زمینه فناوری و شرکت های دانش بنیان خواهیم رسید.
شهرک مسکونی برای پژوهشگران پارک پردیس ایجاد می شود
رئیس پارک فناوری پردیس درباب مجموعه مسکونی و فضای خدماتی که مورد نیاز محققین و فناوران است در مجموعه پارک فناوری پردیس مشغول به کار هستند اظهار داشت: امسال سندی را با وزارت مسکن و شهرسازی به امضا رسانده ایم که شهرک مسکونی نخبگان متخصص بعنوان شهرک مسکونی فردوس به مساحت حدود ۸۰۰ هکتار در ضلع جنوب شرقی پارک با مشارکت پارک پردیس ایجاد شود.
وی اضافه کرد: این شهرک می تواند تمامی امکانات سکونت برای پژوهشگران که در پارک به فعالیت می پردازند را فراهم کند؛ هم اکنون حدود ۷ هزار نفر در مجموعه پارک فعالیت می نمایند که روز به روز درحال افزایش است ما امیدواریم که از سال آینده فعالیت اجرائی این شهرک را شروع نماییم.
صفاری نیا نیز افزود: همین طور سندی بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان اوقاف و امور خیریه به امضا رسیده است که قسمتی از اراضی موقوفه جنوب پارک فناوری پردیس به حوزه نوآوری اختصاص یابد.


منبع:

1400/07/18
11:59:56
5.0 / 5
1084
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد