هواپیمای مافوق صوت ساکت و بدون پنجره جلو!

هواپیمای مافوق صوت ساکت و بدون پنجره جلو!

اسمارت کاور: هواپیمای مافوق صوت ناسا معروف به ˮX-۵۹ˮ برای کم سر و صدا بودن باید بدون پنجره های جلویی طراحی می شد، ازاین رو ناسا در عوض یک سیستم بصری برای آن ایجاد کرد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، هواپیماهای مافوق صوت امکان دارد خیلی سریع باشند، اما یک مشکل بزگ دارند: آنها در حین پرواز، صدایی بلند و غیرقابل تحمل تولید می کنند. هنگامی که یک هواپیمای مافوق صوت سریع تر از سرعت صوت حرکت می کند، "امواج شوکی" شکل می گیرند و از هواپیما ساطع می شوند و با یکدیگر ادغام شده و غرش هایی را به وجود می آورند که صدایش تا کیلومترها روی زمین شنیده می شود.
ناسا هم اکنون با شرکت "لاکهید مارتین"(Lockheed Martin) همکاری می کند تا حمل و نقل هوایی را با هواپیمای مافوق صوت خود با نام کامل "X-۵۹ Quiet SuperSonic Technology" یا "QueSST" که غرش های صوتی را به صدایی خیلی کم و به سختی قابل شنیدن تبدیل می کند، متحول کند.
این هواپیمای تک نفره جدید معروف به "X-۵۹" دارای ۳۰ متر طول و ۹ متر عرض خواهد بود و در ارتفاع ۵۵ هزار پا(۱۶.۷ کیلومتر) با سرعت ۱.۴ ماخ یا ۱۴۸۸ کیلومتر بر ساعت پرواز می کند.
تنها چیزی که این هواپیما در مقایسه با هواپیماهای مشابه خود نخواهد داشت، پنجره های رو به جلو است و در عوض، به یک سیستم دید خارجی معروف به "XVS" توسعه یافته توسط ناسا متکی خواهد بود.
"رندی بیلی" سرپرست پروژه توسعه سیستم XVS ناسا، این سیستم بینایی مصنوعی را "آخرین خط دفاعی" در حوزه ای می داند که در آن خلبان می تواند از این سیستم برای مشاهده یک وسیله نقلیه پروازی درحال نزدیک شدن به خود استفاده نماید.
بیلی اظهار داشت: پیش از رسیدن به استفاده از این سیستم، ما سیستم کنترل ترافیک هوایی و اطلاعات ترافیک هوایی را در اختیار داریم.
او همینطور اضافه کرد که هواپیمای مافوق صوت "X-۵۹" برای حفظ شکل دماغه بلند سوزنی خود دارای سایبان جلو نیست و در عوض، از چیزی به نام "پنجره الکترونیکی" استفاده می نماید.
سیستم الکترونیکی پنجره XVS ناسا شامل یک جفت دوربین با وضوح بالا و یک نمایشگر باکیفیت ۴K است. نخستین دوربین در بالا و کمی جلوتر از کابین خلبان قرار دارد و با قابلیت دید مصنوعی تقویت شده است و به خلبان اجازه می دهد به صورت مصنوعی از میان مه و ابرها ببیند.
دوربین دوم هم زیر دماغه قرار دارد و می تواند در هنگام برخاستن و فرود، بیرون بیاید و فرو رود. بنابراین، این هواپیمای مافوق صوت دارای یک پوشش کامل تصویری است و نیازی به پنجره جلو ندارد، چون که سیستم XVS ناسا تمام اطلاعات بصری مورد نیاز برای پرواز ایمن خلبان را فراهم می آورد.
منبع:

1400/07/19
11:32:54
5.0 / 5
1008
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد