چاپ سه بعدی در فضا با بهره گیری از فلزات ماه

چاپ سه بعدی در فضا با بهره گیری از فلزات ماه

اسمارت کاور: آژانس فضایی اروپا(ESA) چاپ سه بعدی در فضا را با بهره گیری از ضایعات فلزات روی ماه با همکاری سه شرکت آزمایش می کند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شاید زندگی کردن بر روی ماه هنوز مفهومی دور از ذهن باشد، اما این امر مانع از آماده شدن سازمان های فضایی برای آن نشده است. آژانس فضایی اروپا(ESA) بتازگی با سه شرکت "اینکوس"(Incus)، "OHB System AG" و "Lithoz GmbH" در یک پروژه مشترک برای توسعه و آزمایش چاپ سه بعدی در محیطی با جاذبه خیلی کم که شبیه به شرایط ماه است، همکاری می کند.
این پروژه از نیاز به تامین قطعات یدکی روی ماه که از زمین به ماه برده نشده اند، الهام گرفته است. این تکنولوژی جدید از پودرهای بازیافت شده از فلزات ضایعاتی که به سادگی در ماه در دسترس هستند برای تولید مواد جدید استفاده می نماید.
فرآیند ساخت فلز مبتنی بر لیتوگرافی(LMM) متعلق به شرکت "Incus" نوعی فناوری چاپ سه بعدی برای ایجاد قطعات فلزی پیشرفته است که از اصل پلیمریزاسیون نوری استفاده می نماید. این شرکتها این نوع چاپ سه بعدی را برای این برنامه خاص، بسیار پایدار می دانند.
تکنیک های لیتوگرافی مانند تکنیک های توسعه یافته توسط شرکت های "Incus" و "Lithoz" امکان ترکیب چاپ سه بعدی با دقت بالا را با فلزات و سرامیک با کارایی بالا فراهم می آورد، در صورتیکه از نظر منابع نیز بسیار کارآمد است. در صورتیکه این مفاهیم با موفقیت در زمین آزمایش شده اند، فعالیت چنین پروژه هایی برای پر کردن شکاف های فناوری و امکان اجرای تولید مواد افزودنی در یک محیط فضایی بسیار مهمست.
این پروژه در مجموع ۱۸ ماه به طول خواهد انجامید و برای ارزیابی امکان پردازش ضایعات موجود در سطح ماه برای تولید یک محصول نهایی باکیفیت بالا با بهره گیری از یک پروسه سازگار با محیط زیست و بدون زباله استفاده می شود.
در صورت موفقیت آمیز بودن این پروژه، ماموریت های آینده بر روی ماه وابستگی به زمین را در همه چیز از ایجاد زیستگاه های قمری گرفته تا مواد تحقیقاتی به میزان قابل توجهی می کاهد.
این پروژه به این معنا است که مهاجران آینده ماه می توانند هر چیزی را که برای سفرهای خود احتیاج دارند بصورت سه بعدی چاپ کنند و از آنها خواسته می شود که مواد کمتری را در فضاپیما با خود حمل کنند. این امر آنها را مستقل می کند و سفرهای آسان تر و سبک تری را به ماه محقق می کند، چونکه مواد اولیه از زمین به ماه برده نمی شوند و از مواد موجود در سطح ماه بدین منظور استفاده می شود.
منبع:

1400/07/20
10:59:41
5.0 / 5
990
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد