پروژه ۳ و نیم میلیارد دلاری ناسا برای خنک کردن یک ابر آتشفشان!

پروژه ۳ و نیم میلیارد دلاری ناسا برای خنک کردن یک ابر آتشفشان!

ناسا یک برنامه 3.46 میلیارد دلاری برای خنک سازی آتشفشان خطرناک ˮیلو استونˮ(Yellowstone) و برداشت انرژی آن دارد، چونکه معتقد می باشد تهدید آتشفشان ها بطور قابل توجهی بیشتر از تهدید برخورد سیارک ها با زمین است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، در زیر چشمه های آب گرم و آبفشان های زیبای پارک ملی "یلو استون"، یک مخزن بزرگ از ماگما قرار دارد که می تواند روزی بعنوان یک اَبَرآتشفشان فوران کند.
به گفته ناسا، ابرآتشفشان یکی از بزرگترین تهدیدهای طبیعی برای تمدن بشری است و بطور قابل توجهی خطرناکتر از تهدید برخورد سیارک ها با زمین است. بنابراین است که ناسا یک برنامه بلند پروازانه برای اطمینان از خاموش ماندن آتشفشان "یلو استون" واقع در ایالت "وایومینگ" طراحی نموده است. ناسا همین طور با این برنامه، برق آن منطقه را تامین خواهد کرد، هرچند که هزینه این پروژه ۳.۴۶ میلیارد دلار است.
اگرچه فوران "یلو استون" در آینده نزدیک بسیار بعید است. در حقیقت شانس برخورد یک سیارک با عرض پنج تا ۱۰ کیلومتر مانند آن سیارکی که دایناسورها را منقرض و از صفحه روزگار محو کرد، ۰.۰۰۰۰۰۱ درصد و بسیار ناچیز است، در صورتیکه پیش بینی می شود "یلو استون" تا ۱۰ هزار سال آینده فوران نخواهد کرد.
با این حال، در سال ۲۰۱۷، "برایان ویلکاکس" که عضو شورای مشورتی ناسا در حوزه دفاع سیاره ای است، در مورد تهدید برخورد سیارک ها و دنباله دارها تحقیق کرد و اظهار داشت که در این مطالعه به این نتیجه رسیده که تهدید ابرآتشفشان ها بطور قابل توجهی بیشتر از سیارک ها یا دنباله دارها است.
تقریباً ۲۰ ابرآتشفشان بر روی زمین وجود دارد و فوران های بزرگ آنها بطور متوسط ​​هر ۱۰۰ هزار سال یک دفعه رخ می دهد. اما زمستان طولانی بعد از فوران ابرآتشفشان می تواند از دسترسی جمعیت جهان به غذای کافی جلوگیری کرده و منجر به گرسنگی و قحطی گسترده شود.
"ویلکاکس" برنامه های ناسا را ​​برای جلوگیری از این اتفاق توضیح داد. وی می گوید، ناسا می داند که این برنامه بدون خطر نیست، اما در نهایت می تواند به کاهش تهدید این ابرآتشفشان برای بشریت کمک نماید. در این طرح حفره هایی در پایین دست ابرآتشفشان و خارج از مرزهای پارک ملی "یلو استون" به وجود آمده است.
هدف این طرح، حفاری دو کانال به سمت مرکز ابرآتشفشان است، بطوریکه از یکی از کانال ها به داخل مرکز آتشفشان آب پمپاژ کند و در نتیجه ی این کار، دمای داخلی ابرآتشفشان کم شده و آب وارد شده نیز بصورت بخار از سمت دیگر بیرون رود. در این طرح، بخار تولید شده می تواند بعنوان منبع تولید برق برای مناطق اطراف استفاده گردد و بدین ترتیب قسمتی از هزینه انجام این طرح جبران خواهد شد.
سازمان دهندگان این پروژه همانطور که گفته شد، آب سرد با فشار بالا به درون ابرآتشفشان پمپاژ می کنند و سپس آب بصورت بخار از کانال دیگر خارج می شود. این آب سرد، ابرآتشفشان را خنک می کند، در صورتیکه در این حین تبخیر می شود و بخار حاصل به دمای تقریبی ۳۵۰ درجه سانتیگراد می رسد و می تواند برای تولید برق مورد استفاده قرار گیرد. ناسا می گوید این ابرآتشفشان ها می توانند ده ها هزار سال مناطق اطراف را تغذیه کنند.
"ویلکاکس" می گوید: "یلو استون" هم اکنون حدود شش گیگاوات گرما منتشر می کند. بوسیله حفاری به این روش، می توان از آن برای ایجاد یک نیروگاه زمین گرمایی بهره برد که انرژی الکتریکی را با قیمت های بسیار رقابتی در حدود ۰.۱۰ دلار به ازای هر کیلووات ساعت تولید نماید.
به گفته "ویلکاکس"، این طرح فعلا در مرحله نظریه است و هنوز اطلاعاتی در مورد خطرات حفاری در کنار این ابرآتشفشان وجود ندارد.
با این حال، "ویلکاکس" معتقد می باشد که هزینه این آزمایش ۳.۴۶ میلیارد دلاری می تواند توسط شرکت های تولید انرژی زمین گرمایی تامین شود، چونکه سرمایه آنها بازمی گردد و برق تولید می کنند که می تواند برای ده ها هزار سال بطور بالقوه انرژی مورد نیاز این منطقه را تامین کند.
وی اضافه کرد: علاوه بر این، مزیت بلندمدت این طرح این است که از فوران ابرآتشفشان در آینده که می تواند زندگی بشر را تهدید کند، جلوگیری می شود.
ناسا علاوه بر کوشش برای یافتن روشی برای کاهش تهدید ابرآتشفشان هایی مانند "یلو استون"، امیدوار است که رویکرد کلی آن دیگران را در جامعه علمی تشویق کند تا با این مشکل برخورد کنند.1400/07/21
10:05:38
5.0 / 5
1059
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد