۱۲۰ استاندارد ملی برای گیاهان دارویی به ثبت رسید

۱۲۰ استاندارد ملی برای گیاهان دارویی به ثبت رسید

معاونت علمی و فناوری اعلام نمود: تا حالا 120 استاندارد ملی برای گیاهان دارویی و داروهای گیاهی ثبت شده است.به گزارش اسمارت کاور به نقل از معاونت علمی و فناوری، ستاد توسعه علوم و فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری و شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی در یک همکاری موثر با سازمان ملی استاندارد در تلاش هستند تا با ساده سازی و اصلاح قوانین و مقررات، صدور مجوزهای مورد نیاز در این عرصه را تسهیل کنند.
این تلاش ها تا حالا منجر به ثبت ۱۲۰ عنوان استاندارد در سازمان ملی استاندارد شده است.
یکی از ضروریات برای ارتقای کیفیت تولیدات در هر صنعتی، دریافت مجوزهای خاص است. حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی نیز از این امر مجزا نیست و باتوجه به سروکار داشتن با بحث سلامت فرد و جامعه، صدور مجوزها باید با سختگیری بیشتری اعمال شود.
مراحل مختلف صدور مجوز از پروانه بهره برداری، تولید بذر استاندارد، تولید فرآورده ها و محصولات نهایی شامل حوزه دامپزشکی، سموم و آفت کش ها و داروها و فرآورده های گیاهی و سنتی مربوط به سازمان های مختلف همچون وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، موسسه ثبت و گواهی بذر و نهال، سازمان دامپزشکی، سازمان حفظ نباتات کشور و سازمان غذا و دارو است.
در سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی نیز تاکید ویژه ای بر ساماندهی فرآیندها و ساختارهای نظارت و ارزیابی بر کلیه فعالان و کارهای حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی شده است بنا بر این ستاد توسعه فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری دستگاه های مرتبط اقدامات موثری در ساده سازی و اصلاح قوانین و مقررات مربوطه انجام داده است.
از این رو می توان به تصویب و ابلاغ دستورالعمل اجرائی ثبت داروهای طبیعی و طب سنتی مورد مصرف در دامپزشکی در سازمان دامپزشکی، ابلاغ دستورالعمل اجرائی ثبت فرآورده نهایی داروی سنتی زالوی طبی توسط اداره کل فرآورده های طبیعی سازمان غذا و دارو، ساده سازی و الکترونیک کردن مقررات ثبت داروها و فرآورده های گیاهی و غیره اشاره نمود.
ستاد برای سهولت و ایجاد شفافیت برای متقاضیانی که به دنبال دریافت مجوزهای لازم هستند با همکاری اداره کل فرآورده های طبیعی سازمان غذا و دارو و دفتر طرح ملی گیاهان دارویی درحال ایجاد زیرساخت های پنجره و سامانه واحد الکترونیکی صدور مجوزها است که به زودی به نتیجه خواهد رسید.

1400/07/22
13:22:07
5.0 / 5
1074
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد