حفظ بناهای سنگی با پوشش های نانویی آبگریز

حفظ بناهای سنگی با پوشش های نانویی آبگریز

پژوهشگران ایرانی موفق به تولید پوشش های نانوی آبگریزی شدند که میتوان از آنها در سرامیک و بناهای سنگی استفاده نمود.به گزارش اسمارت کاور به نقل از معاونت علمی و فناوری، محمد ضرغامی عضو هیات مدیره یک شرکت تولید کننده میکرو نرم افزار اظهار داشت: پوشش های نانوساختار آسان تمیزشونده و آب گریز از نانوذرات اکسید تیتانیوم ساخته شده اند و جهت استفاده در سطوح جذبی با خواص پیشگیری از نفوذ آب به عمق مصالح به کار می روند.
وی اضافه کرد: پیشگیری از تخریب بناهای سنگی و سیمانی به علت عدم نفوذ عمقی آب و عدم تغییر ضریب انبساط و انقباض با دما، عدم ایجاد پوسته و پیشگیری از شوره زدن بر خلاف محصولات رزینی، مقاومت در مقابل اشعه ماوراء بنفش نور خورشید، مقاومت در مقابل تغییرات رنگی و ظاهری و جلوگیری رنگ پریدگی از مهم ترین خصوصیت های این نانوذره است.
این مدیر عامل افزود: امکان تنفس در مصالح، پیشگیری از جذب عمیق آلودگی ها بر روی سطح، عدم احتیاج به تمیزکاری دوره ای و صرف هزینه بالا برای مواد شوینده و قابلیت آسان تمیز شوندگی همچون مزیت های پوشش آب گریز نانو است.
وی اظهار داشت: بیشترین کاربرد این محصول در صنایع رنگ است و بواسطه ترکیب این محصول در رنگ ها، آلودگی های بوجود آمده در سطوح به صورت خودکار از بین می رود و عملا محصول احتیاج به تمیز شدن ندارد.
ضرغامی اضافه کرد: پوشش های نانوساختار آسان تمیزشونده و آبگریز جهت استفاده در سطوح غیرجذبی با خواص پوشش شفاف، محافظت از تار و کدر شدن شیشه، سازگار با محیط زیست، پیشگیری از جذب عمقی آلودگی ها روی سطح، هزینه تمام شده مناسب برای مصرف کننده، پیشگیری از کاهش دید در شیشه ها به واسطه بارندگی، قابلیت آسان تمیز شوندگی و افزایش زاویه تماس قطره آب تا ۱۱۰ درجه سانتی گراد ساخته شده است.
وی تصریح کرد: پوشش های نانو ساختار آسان تمیزشونده و آبگریز جهت استفاده در سطوح غیرجذبی در نماهای ساختمانی شیشه ای و صیقلی، سطوح و نماهای ساختمانی سنگی، سیمانی، آجری، کارخانه های تولید کننده شیشه، کارخانه های تولید کننده لوازم آشپزخانه و سرامیکی، هتل ها، رستوران ها و بیمارستان ها به کار گرفته می شود.
وی با اشاره به اینکه این پوشش یک چهارم نمونه خارجی قیمت دارد و با تولید آن ۳۰ فرصت شغلی ایجاد می شود. تلاش شرکت میکرو نرم افزار در ماه های اخیر این بوده تا دوام و ماندگاری پوشش را ارتقا داده تا محصولی در تراز نمونه جهانی تولید شود، اظهار داشت: پوشش های نانو الان به مدت ۶ ماه بر روی طوح مقاومت ایجاد می کنند. تفاوت را در این حوزه میتوان به وضوح مشاهده کرد که عملا حجم زیادی آب و شوینده در روند بهداشتی و تمیزکاری استفاده نمی گردد و هزینه مجموعه ها را می کاهد.


منبع:

1400/07/26
23:25:33
5.0 / 5
1024
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد