گردش مالی ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی توسط فعالان زیست بوم نوآوری

گردش مالی ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی توسط فعالان زیست بوم نوآوری

مشاور معاون علمی و فناوری اظهار داشت: فعالان زیست بوم نوآوری ۱۸۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی ایجاد کردند.به گزارش اسمارت کاور به نقل از معاونت علمی و فناوری، پرویز کرمی دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق در نمایشگاه عرضه دستاوردهای حوزه توانبخشی مرکز طرح های کلان ملی فناوری معاونت علمی و ایران ساخت، گزارشی از روند فعالیتهای معاونت علمی و فناوری ارائه نمود.
وی اظهار داشت: یکی از مهم ترین تلاشهای معاونت علمی و فناوری در این سال ها توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری کشور بود. این زیست بوم از معاونت علمی و فناوری شروع شده و با همراهی دانشگاه ها، پارک های فناوری، کارخانجات نوآوری، خانه های خلاق و نوآوری و مهم تر از همه نیروی انسانی متخصص و فعال آن به موفقیت های اخیر رسید.
کرمی اضافه کرد: ایران به پشتوانه ظرفیت عظیم دانشی و نیروی انسانی تخصصی در کشور توانست نیازها و چالش های فناورانه خویش را خصوصا در زمان تحریم ظالمانه پاسخ دهد. این کار را هم با استفاده از توان داخلی و با اتکا به تخصص شرکتهای دانش بنیان و خلاق انجام شد.
مشاور معاون علمی و فناوری ضمن اشاره به این که امروز بزرگ ترین زیست بوم فناوری و نوآوری در منطقه در ایران شکل گرفته است، اظهار داشت: در این زیست بوم، زمینه ای برای رشد شرکتهای دانش بنیان و خلاق ایجاد و نظام تأمین مالی مختص این شرکت ها هم تعریف شد.
رئیس ستاد اجرایی سازی سند توسعه فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق افزود: در این زیست بوم ۶ هزار و ۳۰۰ شرکت دانش بنیان، ۱ هزار و ۴۰۰ شرکت خلاق و ۳۵۰ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم برای فارغ التحصیلان دانشگاهی بوجود آمده است. همینطور ۱۸۰ هزار میلیارد تومان هم گردش مالی این زیست بوم است. با کمک همین ظرفیت موجود توانستیم بیشتر از ۲ هزار نفر از نیروهای انسانی مهاجرت کرده از کشور را هم به بازگشت ترغیب نماییم.
کرمی اضافه کرد: یکی از تلاشهای معاونت علمی و فناوری برای این شرکت ها بازارسازی داخلی و بین المللی است. یعنی در کنار ایجاد بازا داخلی تلاش می نماییم محصولات دارای ظرفیت صادراتی را با کمک خانه های نوآوری و صادرات فناوری ایران ساخت در دیگر کشورها به بازارهای جهانی برسانیم. هم اکنون این خانه ها در چین، ارمنستان، کنیا، عراق، سوریه و عمان به راه افتاده است.
سرپرست حوزه ریاست معاونت علمی و فناوری اضافه کرد: یکی از تلاشهای معاونت علمی و فناوری استفاده از سرمایه های بخش خصوصی برای اجرایی کردن طرح های فناورانه است. این که سرمایه این بخش را به حوزه دانش و فناوری جذب نماییم.
دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق با شاره به نمایشگاه ایران ساخت، بیان نمود: یکی دیگر از اقدامات قابل توجه معاونت علمی و فناوری برگزاری نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت است که بخش دولتی مانند دانشگاه ها، آموزش و پرورش، پژوهشگاه ها و غیره بهره برداران این تجهیزات هستند. بخش خصوصی سازنده و تولیدکننده و معاونت علمی سیاستگذار و تسهیل گر در این حوزه می باشد.
مشاور معاون علمی و فناوری ضمن اشاره به ایجاد نواحی نوآوری در کشور، افزود: پهنه های نوآوری در کشور با حمایت معاونت علمی و فناوری شکل گرفته است. اولین آنها هم پهنه نوآوری دانشگاه شریف بود که میزبان ۵۰۰ شرکت دانش بنیان و خلاق است. هم اکنون هم ۱ میلیون متر مربع پهنه نوآوری در کشور وجود دارد که در جای جای کشور توزیع شده است. مساحت ناحیه نوآوری پردیس هم که درحال تبدیل شدن به شهر پردیس است به یک هزار هکتار رسیده است.
کرمی اضافه کرد: ۳ رویکرد اصلی در معاونت علمی و فناوری دنبال می شود. پشتیبانی از تولید، بازاریابی و فروش، برندسازی و داخلی سازی محصولات و پشتیبانی از تجهیزات تولید و ایجاد کامل زنجیره ارزش این حوزه است که برای تکمیل آن تلاش می نماییم.
رئیس ستاد اجرایی سازی سند توسعه فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق، ورود سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران به حوزه بازارسازی تجهیزات توانبخشی را ضروری دانست و اظهار داشت: این نهاد می تواند به توسعه بازار این محصولات کمک موثری کند و بازار داخلی بالفعلی برای شرکتهای دانش بنیان و خلاق فراهم آورد و از راه بخش اقتصادی خود سرمایه گذاری و مشارکت در تولید را هم داشته باشد.
کرمی افزود: شکل گیری کمیته مشترک میان معاونت علمی و فناوری و سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران برای تولید و توسعه بازار محصولات توانبخشی ضروری می باشد. این کار ضمن رفع نیازهای بنیاد به کم شدن هزینه ها و ارتقای کیفیت محصولات تولیدی کمک می نماید.

1400/07/30
23:34:01
5.0 / 5
992
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد