در یك شركت دانش بنیان محقق شد؛

ساخت دستگاه تشخیص آلودگی آب و نفت با دقت 10 نانومتری

ساخت دستگاه تشخیص آلودگی آب و نفت با دقت 10 نانومتری

محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی و ساخت دستگاهی شدند که می تواند آلودگی آب و نفت را از فاصله ۱۰ متری تشخیص دهد.آذردخت مظاهری مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه در این شرکت موفق به تولید دستگاهی شدیم که آلودگی آب و نفت را تشخیص می دهد، اظهار داشت: این دستگاه بدون تماس با محیط آب یا نفت، در فاصله ۱۰ متری نصب می شود و آلودگی را تشخیص می دهد.
وی با اشاره به اینکه این دستگاه بر مبنای نیاز پالایشگاه ها طراحی شده است، اظهار داشت: این دستگاه برای تشخیص نفت و کربوهیدرات ها کاربرد دارد؛ به واسطه این دستگاه فیلم و لایه نازکی که روی نفت تشکیل می شود را با دقت ۱۰ نانومتر تشخیص می دهیم تا از آلودگی محیط زیست اطراف پالایشگاه ها جلوگیری شود.
مظاهری اضافه کرد: این دستگاه در شرکت آب و فاضلاب هم مورد استفاده قرار می گیرد و آلودگی های آب را پیش از ورود به حوضچه های تصفیه تشخیص می دهد تا دستگاههای مرتبط به تصفیه خانه آلوده نشوند؛ چونکه آلودگی این دستگاه ها با صرف هزینه و در مدت زمان طولانی از بین می روند که استفاده از این دستگاه می تواند از متحمل شدن شرکت آب و فاضلاب به این هزینه ها جلوگیری نماید.
به گفته وی، این دستگاه در تشخیص آلودگی های به صورت محلول در آب هم کاربرد دارد.
مظاهری با اشاره به اینکه این دستگاه در پالایشگاه نفت و آبفا تست و مورد تایید قرار گرفته است، تصریح کرد: در فرایند تایید، میزان آلودگی در خروجی پساب ها اندازه گیری شده و دستگاه کاملاً مورد تایید است.
مدیرعامل شرکت افزود: شرکت آب و فاضلاب به علت هزینه های سرسام آور در حوزه از بین بردن آلودگی دستگاه ها و حوضچه ها نیاز مبرم به چنین دستگاهی دارند؛ از طرفی سازمان محیط زیست این شرکت را اجبار به رفع آلودگی ها می کند ازاین رو برای پیشگیری از جریمه شدن نیاز است که از این دستگاه بهره ببرند.
به گفته مظاهری، این دستگاه نمونه خارجی دارد ولی در کشور مورد استفاده قرار نگرفته و از سویی یک سیستم چند منظوره است که تولید آن می تواند به صرفه باشد.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان با تکیه بر این که این سیستم سرعت تشخیص بالایی دارد، اظهار داشت: از این دستگاه میتوان در چاه های نفتی طوری بهره برد که از نشت نفت به آب های سایر کشورها جلوگیری کرد چونکه کشور ما در این حوزه سالانه غرامت سنگینی را می پردازد و استفاده از این دستگاه می تواند سبب پیشگیری از صرف این هزینه شود.
وی افزود: همینطور از این دستگاه میتوان برای پیشگیری از ورود نفت به آب های ژرف بهره برد که با نصب از دور این مورد را تشخیص دهد و مانع آلودگی این آب ها شود.
مظاهری با اشاره به اینکه آذرماه سال جاری از این دستگاه برای تشخیص آلودگی نفتی استفاده می شود، اظهار داشت: بنا داریم که با توسعه کار خود، محصول را در اختیار شرکت آب و فاضلاب قرار دهیم.
به گزارش اسمارت کاور به نقل از مهر، این طرح در رویداد عرضه نیازهای فناورانه حوزه آب و محیط زیست صندوق نوآوری و شکوفایی عرضه شد.


منبع:

1400/08/02
12:51:29
5.0 / 5
991
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد