تامین سوخت موشک ها با کمک باکتری های مریخ

تامین سوخت موشک ها با کمک باکتری های مریخ

اسمارت کاور: پژوهشگران ˮمؤسسه فناوری جورجیاˮ در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند باکتری های رشدیافته در مریخ می توانند گزینه خوبی برای تبدیل به سوخت موشک باشند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، ناسا می خواهد تا دهه ۲۰۳۰ پای انسان ها به مریخ را نیز باز کند، اما این سفر هزینه گزافی برای این سازمان خواهد داشت و ناسا مجبور به پرداخت ۸ میلیارد دلار برای ارسال ۳۰ تن متان و اکسیژن مایع بمنظور تامین سوخت موشک های بازگشتی خواهد شد.
حال پژوهشگران مؤسسه فناوری جورجیا در مطالعه اخیرشان روش جدیدی را برای صرفه جویی دراین زمینه پیشنهاد کرده اند. روش پیشنهادی آنها شامل استفاده از منابع طبیعی موجود در سطح مریخ برای رشد باکتری ها و تبدیل آنها به سوخت است.
پژوهشگران قصد دارند فوتوبیوراکتورهای عظیمی را در مریخ بسازند تا آن از نور خورشید و دی اکسید کربن برای تولید سیانوباکتری بهره برده و قند تولید نماید.
سپس باکتری مهندسی شده اشریشیا کلی که از زمین به مریخ برده می شود، این قندها را به یک سوخت موشک خاص مریخ جهت استفاده در موشک ها و سایر سامانه های پیشران تبدیل می کند. سوخت موشک (Propellant) یا سوخت رانش، یک ماده شیمیایی است که در توسعه و تولید انرژی مورد نیاز برای حرکت شاره ها یا تولید نیروی پیش رانش و پرتابه استفاده می شود.
این روش نه فقط بطور شایان توجهی سبب کاهش هزینه ها می شود، بلکه پژوهشگران می گویند که پروسه جدید ۴۴ تن اکسیژن پاک تولید می کند که این مساله می تواند از پروسه کُلونی سازی انسان حمایت کند.
در زمین از سوخت موشک مریخ موسوم به "۲، ۳-بوتان دیول" (۲، ۳-butanediol) برای تولید پلیمرهای مورد استفاده در تولید لاستیک استفاده می شود.
"ونتینگ سان" (Wenting Sun) استاد دانشکده مهندسی هوا فضای مؤسسه فناوری جورجیا اظهار داشت: مدت طولانی است که از "۲، ۳-بوتاندیول" استفاده می شود، اما ما هیچ گاه در مورد استفاده از آن بعنوان سوخت موشک فکر نکرده بودیم. بعد از تجزیه و تحلیل و مطالعه آزمایشی اولیه، ما متوجه شدیم که این ماده گزینه خوبی است.
فوتوبیوراکتورهای مطرح شده شامل چهار ماژول هستند که یکی از آنها یک منطقه رشد سینوباکتری که از فتوسنتز استفاده می نماید، است. یک راکتور جداگانه دیگر نیز حاوی آنزیم هایی است که سیانوباکتری ها را به قند تبدیل می کند، سپس این قندها به اشریشیا کلی داده می شود تا سوخت موشک تولید نماید.
سوخت موشک بوسیله روش های جداسازی پیشرفته تخمیر اشریشیا کلی جدا شده و ۹۵ درصد سوخت موشک خالص تولید می کند.
جدول زمانی ناسا برای زمانی که می خواهد انسان ها را به مریخ بفرستد، در طول سال ها تغییر کرده است، برای اینکه ماموریت ارسال انسان ها به ماه در اولویت آنها قرار دارد. با این وجود، آخرین اخبار نشان میدهد ۲۰۳۷ می تواند زمان ارسال انسان به مریخ باشد.
یافته های این مطالعه در مجله Nature Communications انتشار یافته است.
منبع:

1400/08/05
19:53:49
5.0 / 5
1179
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد