اولین نمای سه بعدی از جو سیاره مشتری

اولین نمای سه بعدی از جو سیاره مشتری

آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا بتازگی در حساب کاربری خود در توییتر تصویری زیبا از اولین نمای سه بعدی از جو سیاره مشتری که توسط فضاپیما ˮجونوˮ ثبت شده، به اشتراک گذاشت.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، یافته های جدید کاوشگر جونو ناسا که به دور مشتری می چرخد، تصویر کامل تری از چگونگی خاصیت های جوی این سیاره و فرآیندهایی که در زیر ابرهای آن رخ می دهد، ارایه داده است.
نتایج این مطالعه اطلاعات جدیدی درباره نحوه عملکرد درونی کمربندها و نواحی دارای ابری که مشتری را احاطه کرده اند و همین طور طوفان های قطبی آن و حتی لکه سرخ بزرگ در اختیار دانشمندان قرار داده است. لکه سرخ بزرگ نام بزرگ ترین طوفان عظیم چرخان در سطح سیاره مشتری است.
"جونو" نام فضاپیمای رباتیک بدون سرنشینِ ناسا است که در چهارم ژوئیه ۲۰۱۶ در مدار قطبی سیاره مشتری قرار گرفت. این کاوشگر فضایی در پنجم اوت ۲۰۱۱ از فلوریدا به فضا پرتاب شده و شرکت "لاکهید مارتین" و "مؤسسه تحقیقات جنوب غربی" سازنده و پیمانکار هدایت آن هستند.
نیروی "جونو" با انرژی خورشیدی تامین می شود. این فضاپیما در مدار قطبی مشتری قرار گرفته تا ترکیب، میدان گرانشی، میدان مغناطیسی و مگنتوسفرِ مشتری را بررسی کند. "جونو" همین طور تلاش هایی برای یافتن سرنخ هایی در مورد چگونگی تشکیل این سیاره، همچون احتمال داشتنِ یک هسته سنگی، مقدار آب موجود در ژرفای جو آن، توزیع انبوه جرمی و بادهای عمیق آن، دارد.
ابزار رادیومتر مایکروویو (MWR) جونو به دانشمندان پشتیبان این ماموریت اجازه می دهد تا بخش زیرین ابرهای مشتری و ساختار طوفان های گردبادی گوناگون آنرا بررسی نمایند. از معروف ترین طوفان ها، واچرخند لکه سرخ بزرگ است. واچرخند یا پادچَرخَند (Anticyclone) به منطقه پرفشار دایره ای غیر منظمی که در آن جهت حرکت هوا مخالف جهتی است که در مراکز کم فشار موجود است، گویند.
نتایج بررسی جدید نشان میدهد که چرخندها در بخش بالایی مشتری گرم تر هستند و چگالی جوی کمتری دارند، در صورتیکه در بخش پایینی سردتر بوده و چگالی بالاتری دارند. واچرخندها که در جهت مخالف می چرخند نیز در بخش بالایی سردتر و در بخش پایینی گرمتر هستند.
یافته ها همین طور نشان میدهد که این طوفان ها بسیار گسترده تر از حد انتظار هستند. برای مثال تعدادی از آنها تا ۶۰ مایل (۱۰۰ کیلومتر) زیر ابرها و برخی دیگر همچون لکه سرخ بزرگ تا بیش از ۲۰۰ مایل (۳۵۰ کیلومتر) امتداد دارند. این کشف اعجاب انگیز نشان میدهد که گرداب ها مناطقی فراتر از مناطقی که آب در آنجا متراکم شده و ابرها تشکیل می شوند را می پوشانند.
دو پرواز نزدیک جونو بر فراز مشهورترین نقطه مشتری، فرصتی را برای جستجوی نشانه جاذبه طوفان و تکمیل نتایج رادیومتر مایکروویو در عمق آن فراهم نمود.1400/08/08
09:51:36
5.0 / 5
1279
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد