ابداع روشی جدید برای تولید نور مرئی

ابداع روشی جدید برای تولید نور مرئی

نور مرئی در طبعیت اهمیت زیادی دارد. این نور توسط چشم انسان قابل رویت است و یکی از شدیدترین نورهایی است که از خورشید منتشر می شود و به سطح زمین می رسد و عنصری اساسی برای فرآیندهای زیستی زیربنای حیات است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، تولید نور مرئی منسجم مانند نور لیزر که برای مدت کوتاهی شدت می گیرد، کار دشواری است.
تعدادی از محققان به رهبری پروفسور "لوکا رازاری"(Luca Razzari) از موسسه ملی تحقیقات علمی(INRS) بدون استفاده از سیستم های پیچیده موفق به انجام این کار شدند. نتایج تحقیقات آنها بتازگی در مجله ی "Nature Photonics" انتشار یافته است.
این گروه برای تولید نور مرئی در مقیاس زمانی فمتوثانیه از لیزر صنعتی که در بیشتر آزمایشگاه ها وجود دارد، استفاده کردند. آنها دریافتند که با عبور پالس های لیزر مادون قرمز از میان یک فیبر توخالی که با گاز آرگون پر شده است یک اثر غیرخطی موجب ایجاد انتشار پالس های کوتاه نور مرئی با شدت بالا می شود.
"پروفسور رازاری" توضیح می دهد: ما شاهد ترکیب حالت های مختلف نور بودیم. برای مثال پرتوهای نور با گذر از این فیبر اشکال فضایی به خود می گیرند که موجب ایجاد چنین اثری می شود. این اتفاق تنها با نور شدید رخ می دهد. او با پروفسور "روبرتو موراندوتی"(Roberto Morandotti) و "فرانسوا لگاره"(François Légaré) از موسسه ملی تحقیقات علمی برای بخش آزمایش این تحقیقات همکاری کرده است. همین طور تعدادی از محققان مرکز ملی پژوهش های علمی فرانسه(CNRS)، دانشگاه ایالتی لوئیزیانا و دانشگاه هریوت-وات(Heriot-Watt University) در مدل سازی نظری این پدیده نقش داشتند.
در این رویکرد نوآورانه، برای نخستین بار نیازی به سازه های نوری پیچیده و گرانقیمت برای ساخت پالس های فوق کوتاه نوری نبود. در نتیجه می توان آنرا به شکل گسترده برای جستجوی پدیده های گسترده مختلفی در فیزیک، شیمی و زیست شناسی مورد استفاده قرار داد؛ برای مثال در مطالعه فتوسنتز حتی بینایی انسان.
"ریکاردو پیکولی"(Riccardo Piccoli)، نویسنده اول این مقاله می گوید: با این پالس ها می توان دینامیک و نحوه تشکیل فرآیندهایی که در مقیاس زمانی بسیار کوتاه رخ می دهند را مورد مطالعه قرار داد.1400/08/11
09:29:46
5.0 / 5
1324
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد