گسترش آب بندان های آبشاری به کمبود آب اختتام می دهد

گسترش آب بندان های آبشاری به کمبود آب اختتام می دهد

اسمارت کاور: معاونت علمی و فناوری اعلام نمود شرکتهای دانش بنیان می توانند با دستاوردهای خود همچون آب بندان ها به کمبود آب خاتمه دهند.به گزارش اسمارت کاور به نقل از معاونت علمی و فناوری، حفر قنات بعنوان یکی از قدیمی ترین روش های مقابله با کم آبی، لطمه های زیست محیطی دارد اما فناوری سدهای زیرزمینی به کمک حل این چالش آمده است.
ضرورت توسعه و نیاز به منابع آبی روز به روز افزایش می یابد. راهکار زیربنایی و پایدار برای حل مشکل کم آبی نیازمند به کارگیری فناوری هایی پیشرفته است. اجداد ما طی چندین قرن از روش های مبتکرانه ای چون حفر قنوات برای مقابله با خشکسالی استفاده کردند.
با توسعه فناوری مناسب، کمبود آب می تواند از محدودیت، به موقعیت تبدیل گردد. چالشی که برای مبارزه با محدودیت های آب انجام و موجب پیدا شدن فناوری های متنوع و جدید خواهد شد. روش های مختلفی برای افزایش آب و مهیا کردن آن در زمان و مکان معین مطرح شده که یکی از با اهمیت ترین روش ها خصوصاً در مناطق خشک و نیمه خشک مانند ایران، توسعه آب های زیرزمینی با بهره گیری از روش های مختلف همچون راه اندازی سدهای زیرزمینی است.
سدهای زیرزمینی، سازه هایی هستند که جریان های زیرقشری و یا آب های زیرزمینی را مسدود کرده و سبب ایجاد ذخایر آبی در زیر زمین هستند مهم ترین مشکل در راه اندازی سد زیرزمینی، تعیین مناطق مناسب برای توسعه و ایجاد این سدها است. این طرح برای توسعه فناوری راه اندازی و ارزیابی اثربخشی و ارائه راهکارهای فناورانه در رفع مشکلات اجرائی با شناسایی مکان های مستعد، طراحی شده و اجرای دو طرح الگویی در منطقه وردیج انجام گرفته است.
برای نیل به این منظور با بررسی و مطالعه سوابق علمی موجود، بازدیدهای صحرایی، تهیه تصاویر ماهواره ای، استخراج داده ها و فاکتورهای مکانی، ذخیره سازی داده ها در پایگاه داده مناسب مکانی و استفاده از مدل ارزیابی چند معیاره مکانی مناطق مستعد، راه اندازی سدهای زیرزمینی مشخص و اولویت بندی شد.
در این طرح همین طور مطالعات زمین شناسی، ریخت شناسی، نقشه برداری و مطالعات زیرسطحی به کمک فناوری ژئوالکتریک و ژئورادار قبل و پس از راه اندازی سد زیرزمینی برای مشخص کردن بهترین مکان و ارزیابی عملکرد سد زیرزمینی به انجام رسیده است.


منبع:

1400/08/11
23:06:16
5.0 / 5
1202
تگها: شركت , فناوری
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد