مریخ نورد روزالیند فرانکلین یک قدم به مریخ نزدیک تر شد

مریخ نورد روزالیند فرانکلین یک قدم به مریخ نزدیک تر شد

مریخ نورد ˮروزالیند فرانکلینˮ(Rosalind Franklin) یک قدم به پرتاب نزدیک تر شده است. این مریخ نورد که ساخته بریتانیا است به مدت ۱۲۰ ساعت درون کوره ی ۹۵ درجه فارنهایتی(۳۵ درجه سانتی گراد) اتاق تمیز قرار گرفت.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این مریخ نورد به افتخار شیمی دان بریتانیایی، روزالیند فرانکلین که در درک ساختارهای دی ان ای نقش زیادی داشت، نامگذاری شده است و باید قبل از آن که سال آینده به سیاره سرخ ارسال شود از هرگونه مولکول آلی زمینی پاک می شد.
این مریخ نورد به مدت پنج روز درون یک محفظه خلاء در تاسیسات شرکت هوافضای "تالس آلنیا اسپیس"(Thales Alenia Space) در ایتالیا قرار داشت و تحت دمای ۳۵ درجه سانتی گراد قرار گرفت.
این دما برای از بین بردن آلودگی های پنهان در بخش های داخلی این مریخ نورد مانند تکه های کوچک چسب کافی بود و خطر انتقال آلودگی های زمین به مریخ را کاهش می داد.
در ابتدا قرار بود این مریخ نورد تابستان گذشته به مریخ ارسال شود اما همه گیری کووید آزمایش های مورد نیاز برای پرتاب را به تاخیر انداخت در نتیجه این پرتاب به ماه سپتامبر ۲۰۲۲ موکول شد.
مریخ نورد روزالیند فرانکلین هم مانند مریخ نورد ناسا که تابستان گذشته به مریخ رسید به جستجوی نشانه هایی از حیات در این سیاره خواهد پرداخت.
در صورت پرتاب این مریخ نورد در سپتامبر ۲۰۲۲، روزالیند فرانکلین در ماه مارس ۲۰۲۳ به سیاره ی سرخ می رسد. این زمان به مهندسان فرصت می دهد تا از درست کار کردن تجهیزات همچون چترنجاتی که این مریخ نورد را فرود خواهد آورد اطمینان حاصل کنند.


بخشی از آماده سازی برای پرتاب فرایند "bakeout "نام دارد که طی آن مریخ نورد برای از بین رفتن آلاینده های زمینی گرم می شود. این مرحله اهمیت زیادی در جهت یافتن نشانه های حیات در مریخ دارد چونکه هرگونه آلودگی زمینی امکان دارد منجر به نتایج مثبت کاذب در تحقیقات شود.
قدم بعدی آزمایش "تحلیلگر مولکولی آلی مریخ"(MOMA) است. این تحلیلگر یکی از ابزارهای درون آزمایشگاه فوق تمیز مریخ نورد است که برای تشخیص نشانه های حیات در خاک مریخ مورد استفاده می گیرد.
با رسیدن مریخ نورد به مریخ، کوره های کوچک تحلیلگر روزالیند فرانکلین با نمونه ی خاک خرد شده پر می شود. این نمونه ها سپس گرم می شوند تا بخار و گازهای به دست آمده با استفاده از روش کروماتوگرافی بررسی شوند تا نشانه هایی از ترکیبات آلی مشخص شود.
این مریخ نورد مجهز به یک مته منحصربه فرد است که می تواند دو متر از سطح مریخ را حفر کند و نمونه هایی جهت بررسی جمع آوری کند.
این مته دارای یک طیف سنج کوچک است که سطح داخلی حفره بوجود آمده را بررسی می کند و یک تصویرگر قبل از قرار گرفتن نمونه درون آزمایشگاه مریخ نورد از آن عکس می گیرد.
علاوه بر تحلیلگر مولکولی آلی مریخ، ابزار "میکروامگا"(MicrOmega) هم با استفاده از نور مرئی و مادون قرمز به بررسی مواد معدنی نمونه های جمع آوری شده می پردازد و یک طیف سنج رامان(Raman) با استفاده از لیزر ترکیبات کانی شناسی نمونه ها را بررسی می کند.
این مریخ نورد با استفاده از دوربین های پانوراما و با وضوح بالا و همینطور رادارهای زمین نفوذ بهترین مکان ها را برای حفاری انتخاب خواهد نمود. این مریخ نورد در منطقه "Oxia Planum" به جستجو خواهد پرداخت. این منطقه حاوی خاک رس بوده و از نظر توپوگرافی مسطح است.
بعد از اتمام مرحله "bakeout"، محفظه گرمایی خلاء باردیگر تحت فشار قرار گرفت و باز شد و مریخ نورد برای بازگشت به مرکز هوافضای "تالس آلنیا اسپیس" آماده شد.
آژانس فضایی اروپا یک نمونه مشابه از این مریخ نورد دارد که جهت بررسی عملکرد مته و سایر تجهیزات در شرایط زمین مورد استفاده قرار می گیرد.
اوایل سالجاری این مریخ نورد مشابه حفره هایی در زمین ایجاد کرد و مته آن بیشتر از پنج فوت در زمین فرو رفت. عمقی که از همه ی مریخ نوردها تابحال بیشتر بود.
این مریخ نورد بگونه ای طراحی شده که می تواند به مواد عالی مریخ متعلق به چهار میلیارد سال قبل برسد.
چتر نجات این مریخ نورد اوایل سالجاری مورد آزمایش قرار گرفت. این آزمایش ها در نتیجه ی همه گیری کووید-۱۹ به تاخیر افتاده بودند و تاخیر در پرتاب به محققان فرصت بیشتری برای انجام آزمایش داد.
روزالیند فرانکلین یکی از بخش های اصلی مأموریت اگزومارس(ExoMars) است که توسط آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی روسیه انجام می شود.منبع:

1400/08/12
12:12:16
5.0 / 5
998
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد