شناسایی یک پادتن جدید که می تواند با انواع کروناویروس روبرو شود

شناسایی یک پادتن جدید که می تواند با انواع کروناویروس روبرو شود

پژوهشگران آمریکایی، پادتن جدیدی را شناسایی کرده اند که می تواند با کووید-۱۹ کنونی و انواع متفاوت کروناویروس روبرو شود.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل، دانشمندان "دانشگاه دوک"(Duke University) و "دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل"(UNC-Chapel Hill) در پژوهش مشترکی، یک پادتن جدید را شناسایی و آزمایش کرده اند که شدت عفونت ناشی از کروناویروس را کاهش می هد.
این پادتن توسط گروهی از دانشمندان "موسسه واکسن انسانی دوک"(DHVI) شناسایی شد و آزمایش آن روی حیوانات، در دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل صورت گرفت.
"بارتون هاینز"(Barton Haynes)، مدیر موسسه واکسن انسانی دوک و از اعضای این گروه پژوهشی اظهار داشت: این پادتن، پتانسیل درمان همه گیری کنونی را دارد. همچنین، این پادتن می تواند برای همه گیری های آینده و سایر انواع کروناویروس که از حیوان به انسان منتقل می شوند، قابل دسترسی باشد.
هاینز و همکارانش در موسسه واکسن انسانی دوک، این پادتن را روی خون یک بیمار مبتلا به نوع اصلی کروناویروس و یک بیمار مبتلا به کووید-۱۹ شایع کنونی آزمایش کردند.
آنها بیشتر از ۱۷۰۰ پادتن را شناسایی نمودند که سیستم ایمنی، آنها را برای اتصال به نواحی خاصی روی ویروس های خاص تولید می کند تا از آلوده شدن سلول ها به پاتوژن جلوگیری شود. هنگامی که ویروس ها جهش می یابند، خیلی از نقاط اتصال تغییر می کنند یا حذف می شوند و پادتن ها هم اثر خویش را از دست می دهند. اغلب، مکان هایی روی ویروس هستند که با وجود جهش ها، بدون تغییر باقی می مانند. این گروه پژوهشی، بر پادتن هایی تمرکز کردند که به خاطر پتانسیل خود برای تاثیرگذاری بر سویه های متفاوت ویروس، این مکان ها را هدف قرار می دهند.
دانشمندان دانشگاه دوک، ۵۰ پادتن را در بین ۱۷۰۰ پادتن پیدا کردند که توانایی اتصال به هر دو نوع کروناویروس را داشتند. بررسی های بیشتر نشان داد که یکی از این پادتن ها، بسیار قوی است و می تواند علاوه بر دو پاتوژن که بر انسان اثر می گذارند، به چندین کروناویروس حیوانی هم متصل شود.
هاینز اظهار داشت: این پادتن، به قسمت خاصی از کروناویروس متصل می شود که در جهش ها و تغییرات مختلف حفظ شده است؛ در نتیجه می تواند طیف وسیعی از کروناویروس ها را خنثی کند.
دانشمندان موسسه واکسن انسانی دوک، با این پادتن به دانشمندان دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل رجوع کردند که در زمینه کروناویروس های حیوانی تخصص دارند. دانشمندان دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل به سرپرستی "رالف باریس"(Ralph Baric)، استاد همه گیرشناسی این دانشگاه، پادتن را روی موش ها آزمایش کردند تا بفهمند که آیا این پادتن می تواند عفونت ها را به صورت موثر متوقف نماید یا عفونت های رخ داده را به حداقل برساند.
آنها دریافتند که این پادتن، هر دو کار را انجام می دهد. زمانی که این پادتن قبل از آلوده شدن موش ها به آنها داده شد، توانست از آنها در مقابل کروناویروس و انواع آن مانند دلتا و خیلی از انواع کروناویروس حیوانی که پتانسیل ایجاد بیماری های همه گیر انسانی را دارند، محافظت کند.
باریس اظهار داشت: یافته های این پژوهش، الگویی را برای طراحی راهبردهای ابداع واکسن جهانی عرضه می دهند که می تواند محافظت گسترده ای را در مقابل انواع شناخته شده و درحال ظهور کروناویروس فراهم آورد.
هنگامی که این پادتن بعد از عفونت تجویز شد، نشانه های عفونت شدید ریوی را در مقایسه با حیواناتی که با پادتن درمان نشده بودند، کم کرد.
"دیوید مارتینز"(David Martinez)، پژوهشگر بخش همه گیرشناسی دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل اظهار داشت: فعالیت درمانی این پادتن حتی بعد از آلوده شدن موش ها نشان داده است که این پادتن نه تنها می تواند درمانی برای همه گیری کنونی باشد، بلکه برای پیشگیری از شیوع یک بیماری همه گیر در آینده هم مورد استفاده قرار بگیرد.
این پژوهش، در مجله "Science Translational Medicine" به چاپ رسید.
منبع:

1400/08/13
20:30:32
5.0 / 5
951
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد