واکسن کووید-۱۹ جدید بدون احتیاج به نگهداری در سرما و با روش تولید آسان

واکسن کووید-۱۹ جدید بدون احتیاج به نگهداری در سرما و با روش تولید آسان

به گزارش اسمارت کاور واکسن های کووید-۱۹ کنونی نیازمند نگهداری در سرما هستند و ظرفیت تولید پیچیده ای دارند. این مورد سبب شده که تولید و توزیع آنها به صورت گسترده بخصوص در کشورهای کمتر توسعه یافته، کار دشواری باشد اما نوع جدیدی از واکسن می تواند به صورت بالقوه آسان تر ساخته شده و نیازی به ذخیره در یخچال نداشته باشد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، محققان بیمارستان کودکان بوستون به رهبری "هید پلوگ"(Hidde Ploegh)، "نوالیا پیششا"(Novalia Pishesha) نویسنده اول مقاله و "تیبو هارمند"(Thibault Harmand) باور دارند که فناوری آنها می تواند به پر کردن خلاء واکسیناسیون جهانی کمک نماید و برای سایر واکسن ها هم مورد استفاده قرار گیرد.
این واکسن در موش ها سبب ایجاد پاسخ ایمنی قوی ضد ویروس سارس-کوو-۲ شد و با موفقیت منجمد و خشک شد و بدون از دست دادن کارایی باردیگر بازسازی شد. در آزمایش ها این واکسن برای دستکم هفت روز در دمای اتاق پایدار و قوی باقی ماند.
برخلاف واکسن های کووید-۱۹ کنونی این طراحی جدید کاملا مبتنی بر پروتئین است بنابراین خیلی از تاسیسات قادر به تولید آن هستند. این واکسن دو بخش دارد، آنتی بادی های خارج شده از آلپاکاها که به نانوبادی شناخته می شوند و بخش هایی از پروتئین های سنبله ویروس که به گیرنده های سلول انسانی متصل می شوند.
"پیششا" می گوید: ما همینطور می توانیم این واکسن را برای سویه های مختلف ویروس سارس-کوو-۲ به سرعت و آسان تولید نماییم.
نانو بادی ها بخش اساسی در فناوری واکسن هستند. آنها که به صورت خاص برای هدف قرار دادن سلول های سازنده آنتی ژن که سلول های ضروری برای سیستم ایمنی هستند، طراحی می شوند.
"پلوگ" می گوید: واکسن های کنونی در محل تزریق تولید پروتئین سنبله را تحریک می کنند و تصور می شود که به صورت غیرمستقیم سلول های سازنده آنتی ژن را تحریک می کنند. اما حذف واسطه و ارتباط مستقیم با سلول های سازنده آنتی ژن کارآمدتر خواهد بود.
در آزمایش روی موش ها، واکسن سبب ایجاد ایمنی هومورال قوی در مقابل سارس-کوو-۲ و تحریک مقادیر زیادی از آنتی بادی های خنثی کننده پروتئین سنبله ویروس شد. این واکسن همینطور ایمنی سلولی قوی ایجاد کرد و سبب تحریک سلول های T کمک کننده شد.
از آنجائیکه این واکسن برخلاف فایزر و مدرنا مبتنی بر پروتئین است تولید آن در مقیاس بالا راحتتر است.
"هارمند" می گوید: برای تولید این واکسن نیازی به فناوری و تخصصی که برای واکسن های مبتنی بر آران ای پیامرسان داریم، نیست. این مورد کمک می نماید تا واکسن را در خیلی از مناطق جهان تولید و به مصرف برسانیم.
این گروه حق اختراع خویش را به ثبت رسانده اند و الان امیدوارند تا شرکتهای داروسازی و بیو ان تک برای انجام آزمایش های بیشتر و آزمایش بالینی با آنها همکاری کنند.
منبع:

1400/08/16
23:01:15
5.0 / 5
1035
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد