برای استفاده در نیروگاه ها؛

فیلترهای سلولزی ارزان تر و پربازده تر از نمونه های خارجی تولید شد

فیلترهای سلولزی ارزان تر و پربازده تر از نمونه های خارجی تولید شد

محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید فیلترهای سلولزی ارزان و یا کیفیت تر از نمونه های خارجی کاربردی در نیروگاه ها شدند.به گزارش اسمارت کاور به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، سید امین فرزادفر، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان از قیمت پایین و بازده بالاتر فیلترهای سلولزی این شرکت نسبت به نمونه های خارجی اطلاع داد و اظهار داشت: فیلترهای این شرکت در نیروگاه های گوناگونی در کشور مورد استفاده قرار گرفته است. از این فیلترها میتوان برای فیلتراسیون روغن های با پایه نفتی یا سنتزی، مانند روغن های هیدرولیک، روغن های روانکار توربین، روغن های دنده و روغن های ترانسفورماتور استفاده نمود.
وی اضافه کرد: برخلاف فیلترهای رایج که در بهترین حالت تنها قابلیت حذف ذرات بزرگ تر از ۳ میکرون را دارند که این شرکت در طراحی و تولید فیلترهای بهپال حذف ذرات بزرگ تر از ۳ میکرون را هدف قرار داده و به دنبال افزایش طول عمر روغن و کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری از راه حذف آب، وارنیش و ذرات زیر یک میکرون است.
مدیر شرکت تصریح کرد: در این میان فیلترهای سلولزی که در تولید آنها از فناوری نانو بهره گرفته شده، به منظور حذف وارنیش و در نتیجه کاهش عدد اسیدی روغن و همینطور افزایش طول عمر روغن طراحی شده اند.
فرزادفر اظهار داشت: فیلترهای سلولزی که در این شرکت تولید می شوند، نسبت به نمونه های خارجی آپشن های بیشتری داشته و در عین حال قیمت پایین تری هم دارند ازاین رو تقاضا برای خرید آنها از جانب نیروگاه های کشور وجود دارد و تابحال نیروگاه هایی نظیر نیروگاه فردوسی مشهد، نیروگاه شهیدرجایی قزوین، نیروگاه شریعتی مشهد و نیروگاه شازند اراک از این فیلترهای سلولزی بهره برده اند.
وی افزود: نانوالیاف مورد استفاده در این فیلترها با استفاده از یک روش شیمیایی در داخل شرکت تولید و مورد استفاده قرار می گیرد.
وی با اشاره به اینکه این فیلترها به صورت تلفیقی از سلولزهای مختلف، میکروسلولز و نانوسلولز که سطح الیاف آنها توسط فرایندهای شیمیایی به منظور بالاترین میزان دقت فیلتراسیون فعال شده، تولید می شوند، اظهار داشت: افزایش دقت فیلتراسیون از ۳ میکرون به ۴ میکرون و تغییر در خواص فیزیکی و شیمیایی الیاف سلولز به منظور بهبود جذب سطحی وارنیش همچون خواص فیلتر حذف وارنیش روغن توربین تولیدشده در این شرکت بوده که به واسطه استفاده از فناوری نانو بوجود آمده است.
به گفته وی، قیمت بسیار پایین تر از نمونه مشابه دانمارکی، در دسترس بودن و تولید تمامی مواد اولیه موردنیاز توسط این شرکت از مزایای رقابتی محصول نسبت به نمونه های موجود در بازار است.


منبع:

1400/08/18
11:40:50
5.0 / 5
1024
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد