توسعه یک سیستم فیلتر هوای ویروس کش

توسعه یک سیستم فیلتر هوای ویروس کش

به گزارش اسمارت کاور محققان ˮدانشگاه کمبریجˮ در مطالعه اخیرشان از توسعه یک سیستم فیلتر هوای ویروس کش که در جذب و نابودی ویروس های مختلف همچون کروناویروس حیوانی مهارت دارد، خبر دادند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، دانشمندان و مهندسان دانشگاه کمبریج در مطالعه اخیرشان یک سیستم فیلتر هوا نانوماده مبتنی بر کربن با قابلیت جذب و از بین بردن ویروس های مختلف همچون کروناویروس حیوانی از ویروس های خانواده کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲(ویروسی که سبب کووید-۱۹ می شود)، ساخته اند.
نمونه اولیه این سیستم که توسط چند گروه مختلف هم آزمایش شده است مجهز به غشاهای نانولوله کربنی فوق نازک رسانای الکتریکی است. غشاها رسانای این سیستم فیلتراسیون امکان ضدعفونی و از بین بردن ویروس را امکان پذیر می کند و ویروس ها همچون بتاکوروناویروس را در چند ثانیه غیرفعال می کند.
محققان می گویند این سیستم فیلتر هوای چند منظوره در مبارزه با گسترش بیماری های ویروسی هوابرد در بعضی محیط مانند وسایل نقلیه اورژانس، بیمارستان ها، مراکز تفریحی و مراکز آموزشی مفید می باشد. بیماری هوابُرد به بیماری گفته می شود که در اثر عوامل بیماری زایی که می توانند توسط ذرات ریز، از راه هوا و مکان منتقل شوند، ایجاد شود.
این فیلتر قابلیت بسیار بالایی در جذب قطرات مایع تنفسی حامل خیلی از ویروس ها، همچون کروناویروس ها را که از راه سرفه، صحبت کردن و تنفس تولید می شوند و ساعت ها در هوا معلق می مانند و بیشتر از ده ها متر در محیط های بسته حرکت می کنند، دارد.
به قول محققان این سیستم فیلتر هوا قابلیت دستیابی به تصفیه هوا تا ۹۹ درصد در عرض ۱۰-۲۰ دقیقه در یک اتاق کوچک یا یک آمبولانس را دارد.
یافته های این مطالعه در مجله " Carbon" منتشر گردید.
منبع:

1400/08/18
21:19:55
5.0 / 5
998
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد