استفاده از هوش مصنوعی برای پیش بینی مبتلاشدن به فیبریلاسیون دهلیزی

استفاده از هوش مصنوعی برای پیش بینی مبتلاشدن به فیبریلاسیون دهلیزی

اسمارت کاور: پژوهشگران بیمارستان عمومی ماساچوست وابسته به دانشگاه ˮهارواردˮ در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند با کمک هوش مصنوعی می توان خطر ابتلای افراد به فیبریلاسیون دهلیزی را شناسایی کرد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، فیبریلاسیون دهلیزی(Atrial fibrillation) که گاه در پزشکی "ای فیب"(Afib) نیز نامیده می شود، شایع ترین نوع آریتمی قلبی است که در آن تحریک الکتریکی، مسیر مشخصی را در قلب طی نمی نماید. فیبریلاسیون دهلیزی(AF یا AFib) یک بیماری شایع است که به لخته شدن خون در قلب و گاها سکته منجر می شود. این وضعیت موجب نامنظم شدن ریتم قلب می شود.
بتازگی دانشمندان بیمارستان عمومی ماساچوست وابسته به دانشگاه هاروارد و موسسه Broad ام آی تی و هاروارد روشی مبتنی بر هوش مصنوعی را برای شناسایی بیمارانی که در معرض خطر فیبریلاسیون دهلیزی هستند، توسعه داده اند. روش مبتنی بر هوش مصنوعی آنها با تجزیه و تحلیل نتایج الکتروکاردیوگرام افراد پیش بینی می کند که آیا بیمار طی پنج سال آینده به فیبریلاسیون دهلیزی مبتلا خواهد شد یا خیر.
دانشمندان روش توسعه داده خودرا بر روی سه مجموعه داده بزرگ حاصل از مطالعه بر روی ۸۳ هزار و ۱۶۲ فرد آزمایش کردند. در نهایت آنها دریافتند روش توسعه یافته آنها می تواند به تنهایی خطر ابتلای افراد به فیبریلاسیون دهلیزی را پیش بینی نماید و دقت این روش در هنگام ترکیب شدن با داده ها و علایم بالینی خطرناک شناخته شده در بیماری فیبریلاسیون دهلیزی افزایش نیز می یابد.
"استیون ای لوبیتز"(Steven A. Lubitz) نویسنده ارشد این مطالعه و الکتروفیزیولوژیست قلب در بیمارستان عمومی ماساچوست اظهار داشت: ما در این مطالعه موفق به مشاهده الگویی در الگوریتم های هوش مصنوعی مبتنی بر الکتروکاردیوگرام شدیم که می تواند به ما در شناسایی افرادی که بیش از سایرین در معرض خطر مبتلاشدن به فیبریلاسیون دهلیزی هستند، کمک کنند. این الگوریتم می تواند یک ابزار پیش غربالگری مناسب برای شناسایی بیمارانی که در معرض خطر مبتلاشدن به فیبریلاسیون دهلیزی هستند، باشد و به پزشکان نیز کمک نماید تا زودتر از ابتلای فرد به این بیماری آگاه شوند و زودتر اقدامات پیشگیرانه را شروع کنند که انجام بموقع این اقدامات به نوبه خود می تواند به جلوگیری از سکته افراد نیز منجر شود.
منبع:

1400/08/27
14:35:05
5.0 / 5
967
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد