کشف سرنخ های جدیدی در مورد کروناویروس در ریه بیماران کووید-19

کشف سرنخ های جدیدی در مورد کروناویروس در ریه بیماران کووید-19

اسمارت کاور: پژوهشگران آمریکایی با بررسی ریه افرادی که در اثر مبتلاشدن به کووید-۱۹ از دنیا رفته اند، به سرنخ های جدیدی در مورد نحوه انتشار کروناویروس در ریه و لطمه های ناشی از آن دست یافته اند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، کالبد شکافی ریه و نمونه های پلاسمای به دست آمده از افرادی که بر اثر مبتلا شدن به کووید-۱۹ جان باخته اند، تصویر واضح تری را از نحوه انتشار کروناویروس در ریه و صدمه هایی که به بافت ریه می رساند، عرضه کرده است. دانشمندان "مؤسسه ملی سلامت آمریکا" (NIH) و همکارانشان باور دارند که این اطلاعات می توانند به پیشبینی کردن موارد شدید و بلندمدت کووید-۱۹ بخصوص در بین گروههای حساس کمک کنند و به آگاهی در مورد درمان های موثر بیانجامند.
باآنکه این پژوهش در مقیاس کوچک انجام شده است اما دانشمندان می گویند که داده های به دست آمده، روندهایی را نشان داده است که می توانند به توسعه درمان های جدید کووید-۱۹ و تنظیم زمان دقیق استفاده از درمان های موجود در مراحل متعدد بیماری کمک کنند.
یافته های این پژوهش نشان می دهند که کروناویروس چگونه در ریه ها توسعه پیدا می کند، سیستم ایمنی بدن را دستکاری می کند، به بروز نوعی "ترومبوز" (Thrombosis) گسترده می انجامد که برطرف نمی گردد و مسیرهای سیگنال دهی را هدف قرار می دهد که نارسایی و اختلال در ترمیم ریه را به همراه دارد.


به قول دانشمندان، این داده ها بخصوص به مراقبت از بیماران کووید-۱۹ مربوط می شود که مسن، چاق یا مبتلا به دیابت هستند و از جمعیت در معرض خطر به شمار می روند. نمونه های مورد بررسی در این پژوهش، از افرادی بودند که حداقل یک بیماری پرخطر داشتند.
این پژوهش، بیمارانی را در بر داشت که بین مارس و ژوئیه ۲۰۲۰ از دنیا رفته اند و زمان مرگ آنها بین سه تا ۴۷ روز بعد از شروع نشانه ها بود. این بازه زمانی متنوع، به دانشمندان امکان داد تا موارد مرگ و میر رخ داده در کوتاه مدت و بلندمدت را با هم مقایسه کنند.
پژوهشگران دریافتند که کروناویروس مستقیما سلول های اپیتلیال پایه در ریه ها را آلوده می کند و مانع عملکرد اساسی آنها در ترمیم راه های هوایی و ریه های صدمه دیده و همینطور تولید بافت سالم می شود. این فرایند با نحوه حمله ویروس های آنفلوانزا به سلول های ریه متفاوت می باشد. این پژوهش، اطلاعات بیشتری را در اختیار دانشمندان قرار می دهد تا هنگام ارزیابی یا توسعه داروهای ضد ویروسی از آنها استفاده کنند.
این پژوهش، در مجله "Science Translational Medicine" به چاپ رسید.
منبع:

1400/08/28
13:58:47
5.0 / 5
882
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد