هابل ثبت كرد

یک کهکشان با ۳ چهره

یک کهکشان با ۳ چهره

آژانس فضایی اروپا بتازگی تصویری غیر معمول از یک کهکشان در صفحه اینستاگرام خود منتشر نموده است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، تصویر این ستاره و کهکشان به وسیله "دوربین میدان باز ۳" هابل ثبت شده است. این دوربین برای جمع آوری داده های علمی مورد استفاده قرار می گیرد.
آنچه که در این تصویر مورد توجه قرار گرفته، کهکشانی در گوشه پایینی تصویر در سمت راست است. این کهکشان SGAS ۰۰۳۳+۰۲ نام دارد و چیزی که آنرا منحصربه فرد می کند ظاهر شدن آن نه یک دفعه بلکه سه بار در این تصویر است. مشاهده این کهکشان که سه بار قابل رویت است کار آسانی نیست. کهکشان SGAS ۰۰۳۳+۰۲ یک دفعه به شکل یک کمان و دو بار به شکل دو نقطه کوچک ظاهر شده است.
علت آن که این کهکشان چندین شکل ظاهری در یک تصویر مشخص دارد بروز خطا نیست بلکه پدیده ای به نام همگرایی گرانشی است.
همگرایی گرانشی زمانی رخ می دهد که نور یک کهکشان بسیار دور مانند کهکشان SGAS ۰۰۳۳+۰۲ به وسیله جاذبه یک جرم آسمانی بزرگ که در جلوی آن قرار دارد گرفتار همگرایی شود. SGAS ۰۰۳۳+۰۲ به سبب نزدیکی غیرمعمولش به یک ستاره بسیار روشن مورد توجه قرار گرفته است. این ستاره حائز اهمیت می باشد برای اینکه می توان از آن برای کالیبره کردن و تصحیح رصدهای انجام شده از SGAS ۰۰۳۳+۰۲ بهره برد.
تلسکوپ فضایی هابل پروژه ی مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا و کانادا است و بیش از سه دهه به رصد فضا پرداخته است. این تلسکوپ بیش از ۱.۵ میلیون رصد انجام داده و بیش از ۱۸ هزار مقاله علمی بر طبق داده های آن انتشار یافته است. هابل با سرعت ۲۷ هزار و ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت مدار زمین را دور می زند و در فاصله ی ۵۴۷ کیلومتری زمین قرار دارد. این تلسکوپ در ماه آوریل سال ۱۹۹۰ از پایگاه فضایی کندی در فلوریدا به فضا ارسال شد. این تلسکوپ بارها گرفتار مشکل شده و الان نیز بخش هایی از آن در حالت "ایمن" قرار دارند. دوربین میدان باز ۳ این تلسکوپ که این تصویر را ثبت کرده نیز گرفتار مشکل شده بود و ناسا بتازگی موفق به احیا مجدد آن شده است.
منبع:

1400/09/09
13:35:57
5.0 / 5
1081
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد