رصد کلسترول خون با اسکن پوست امکان پذیر شد

رصد کلسترول خون با اسکن پوست امکان پذیر شد

به گزارش اسمارت کاور سیستم جدیدی ابداع شده که طبق ادعای سازندگان آن با عکسبرداری از پوست دست، اطلاعات لازم برای رصد کلسترول خون را فراهم می آورد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از نیواطلس، برای افرادی که مبتلا به بیماری عروق کرونر هستند، رصد دائم سطح کلسترول خون بسیار مهم می باشد. این فرآیند به صورت معمول نیازمند دریافت نمونه خون است. این دستگاه نوآورانه توسط محققان آکادمی علوم و دانشگاه علم و فناوری چین ابداع شده است. برای انجام این فرآیند نخست کف یکی از دست های بیمار که کمتر از آن استفاده می نماید، به وسیله سواب الکلی تمیز می شود. دلیل انتخاب این دست آن است که پوست آن نرم تر است و راحتتر میتوان داده های آنرا خواند.
در مرحله بعد محققان یک حلقه پلاستیکی که قسمت پشتی آن چسبنده است را روی ناحیه تمیز شده چسباندند و از بیمار خواستند تا دستش را روی اسکنر قرار دهد. بدین سان حلقه پلاستیکی با لنزهای روی دستگاه یکپارچه شد. اسکنر با تحلیل و بررسی قسمت هایی از پوست که نور را جذب یا پراکنده می کند، طرح طیفی پیش فرض پوست را مشخص می کند. سپس یک ماده شیمیایی به فضای داخل حلقه اضافه می شود تا پوست را بپوشاند. بعد از پاک کردن ماده اضافی، پوست باردیگر اسکن می شود. این دفعه ماده شیمیایی سبب می شود هرگونه کلسترول موجود در چربی پوست به رنگ فلورسنت بدرخشد و در نتیجه طرح طیفی پوست تغییر می کند. با تحلیل تمایزها میان طرح طیفی پیش فرض و نمونه جدید، میتوان سطح کلسترول پوست بیمار را مشخص کرد که با سطح آن در جریان خون یکسان است. فناوری مذکور روی ۱۲۱ بیمار مبتلا به سندروم حاد کرونر آزمایش و نتایج آن شده است. محققان امیدوارند این سیستم را بتوان در آینده نزدیک برای رصد غیرتهاجمی و دراز مدت چنین بیمارانی به کار برد.

1400/09/09
23:29:21
5.0 / 5
1152
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد