کروناویروس دلتا می تواند از اثر واکسن فرار کند!

کروناویروس دلتا می تواند از اثر واکسن فرار کند!

اسمارت کاور: پژوهشگران ˮدانشگاه گلاسگوˮ در بررسی جدید خود نشان داده اند که کروناویروس دلتا می تواند با جهش یافتن، از ایمنی حاصل از واکسن فرار کند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از بیزینس استاندارد، واکسن ها در کاهش دادن میزان بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ موثر هستند اما پژوهش جدیدی نشان میدهد که ظهور گونه های نگران کننده کروناویروس ممکنست اثربخشی واکسن ها را کم کند.
این پژوهش که توسط دانشمندان مرکز پژوهش ویروس "دانشگاه گلاسگو"(University of Glasgow) انجام شده است، نشان میدهد که کروناویروس نوع دلتا ممکنست در فرار از واکنش محافظتی واکسن ها موفق تر باشد.
جهش ها، شکل پروتئین خوشه ای کروناویروس را تغییر می دهند، از شناسایی پادتن جلوگیری می کنند و ویروس را قادر می سازند تا از ایمنی حاصل از واکسن فرار کند. میزان مصونیت گیرندگان واکسن در مقابل نوع دلتا هنوز ناشناخته است.
پژوهشگران برای تعیین ظرفیت انواع مختلف کروناویروس همچون آلفا، بتا و دلتا در فرار از واکنش ایمنی محافظتی واکسن ها، نمونه های جمع آوری شده از افراد سالمی را که واکسن "فایزر"(Pfizer) یا "آسترازنکا"(Astra Zeneca) دریافت کرده بودند، تجزیه و تحلیل کردند.
۱۵۶ نفر دو دوز و ۵۰ نفر یک دوز واکسن را دریافت کرده بودند. آنها پروتئین های "کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲"(SARS-CoV-2) را در یک سیستم مدل ویروس، در معرض نمونه های به دست آمده از افراد واکسینه شده قرار دادند و واکنش پادتن را مشاهده و اندازه گیری کردند. آنها دریافتند که پادتن ها چگونه بطور مؤثر از آلوده کردن سلول ها جلوگیری می کنند و به خنثی سازی ویروس می پردازند.
پژوهشگران دریافتند که واکسن ها از بدن در مقابل همه انواع کووید-۱۹ محافظت می کنند اما کاهش خنثی سازی پادتن در هر دو نوع بتا و دلتا را نیز خاطرنشان کردند. نوع دلتا در همه گیرندگان واکسن فایزر و آسترازنکا، واکنش ایمنی را به ترتیب ۴/۳۱ و ۵/۱۱ برابر کم کرد.
بااینکه این پژوهش با یافته های جدید سازمان "بهداشت عمومی انگلستان"(PHE) در خصوص اثربخشی کمتر واکسن در مقابل نوع دلتا مطابقت داشت اما جهت بررسی مستقیم اثربخشی واکسن طراحی نشده بود. همین طور در مورد بررسی سرم شناسی افرادی که واکسن "مدرنا"(Moderna) یا "جانسون اند جانسون"(Johnson & Johnson) را دریافت کرده بودند، گزارشی ارائه نکرد.
به رغم این که واکسن ها همچنان در پیش گیری از عفونت شدید و مرگ و میر، بسیار موثر هستند اما نظارت مداوم بر خنثی سازی در مقابل انواع جدید نشان داده است که ویروس به مرور زمان، به تکامل خود خصوصاً در گروههای لطمه پذیر ادامه می دهد.
واکسن های تقویت کننده، احتمال مبتلاشدن به انواع جدید کروناویروس را که هم اکنون در گردش هستند، کم می کنند. بگفته پژوهشگران، احیانا طرح های جدیدتر واکسن نیز برای جلوگیری از مبتلاشدن به انواع جدیدتر ویروس مورد نیاز هستند.
این پژوهش، در مجله "PLOS Pathogens" به چاپ رسید.
منبع:

1400/09/13
16:17:16
5.0 / 5
755
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد