سلفی ۳۶۰ درجه روی سیاره سرخ

سلفی ۳۶۰ درجه روی سیاره سرخ

به گزارش اسمارت کاور مریخ نورد ˮکنجکاویˮ ناسا یک سلفی ۳۶۰ درجه از سیاره سرخ ثبت کرده است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این کاوشگر کهنه کار که ۱۰ سال قبل به مریخ سفر کرده است با استفاده از دوربینی که در انتهای بازوی رباتیکش قرار دارد این تصویر را به ثبت رساند.
این مریخ نورد برای ایجاد این تصویر پانوراما، ۸۱ تصویر مجزا گرفت.
صفحه توییتر این مریخ نورد با انتشار این عکس نوشت: ایست! وقت سلفی است. من این سلفی ۳۶۰ درجه را با استفاده از تصویربردار لنز دستی مریخ نورد(Mars Hand Lens Imager) در انتهای بازویم ثبت کردم.


مناظری که در این سلفی قابل رویت است شامل ساختاری سنگی معروف به "Greenheugh Pediment" در پشت مریخ نورد و تپه ای در سمت راست تصویر به نام "رافائل ناورو"(Rafael Navarro Mountain) است. این نام از روی دانشمند مأموریت مریخ نورد "کنجکاوی" که اوایل سالجاری درگذشت، برداشته شده است.
مریخ نورد "کنجکاوری" هم اکنون به سمت دهانه ای U شکل به نام "ماریا گوردون ناچ"(Maria Gordon Notch) در حرکت است.
مأموریت مریخ نورد کنجکاوی توسط آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا رهبری می شود.
ماه گذشته این مریخ نورد دهمین سال پرتاب خویش را با ارسال تصویری زیبا از سیاره سرخ جشن گرفت.
این کاوشگر مریخی دو تصویر سیاه و سفید از مناظر مریخ ثبت نمود. این دو تصویر در نهایت با یکدیگر ترکیب شده و یک تصویر رنگی ایجاد کردند. این تصاویر از کوه شارپ(Mount Sharp) گرفته شد.
"کنجکاوی" در روز ۲۶ نوامبر سال ۲۰۱۱ به مریخ ارسال شد اما این مریخ نورد جدید ترین مریخ نورد ساکن بر سطح سیاره سرخ نیست. این افتخار متعلق به مریخ نورد "استقامت" و بالگرد "نبوغ" است که در ماه فوریه سالجاری برای جستجوی حیات میکروبی بر سطح مریخ فرود آمدند.
"استقامت" ماه گذشته سومین نمونه مریخی خود که حاوی ماده ای سبزرنگ به نام الیوین بود را جمع آوری کرد. این سطح نورد ۴۳ لوله تیتانیومی با خود دارد که از آنها برای جمع آوری نمونه هایی از سطح مریخ استفاده می نماید.
ناسا می خواهد حدود ۳۰ نمونه از مریخ تا دهه ۲۰۳۰ به زمین بازگرداند تا دانشمندان تجزیه و تحلیل های دقیق تری بر روی آنها انجام دهند.
با این وجود مریخ نورد استقامت به زمین باز نخواهد گشت و نمونه ها طی ماموریتی دیگر جمع آوری و به زمین می رسند.
ناسا و آژانس فضایی اروپا قصد دارند تا دو فضاپیمای دیگر را در سال ۲۰۲۶ به سمت مریخ پرتاب کنند و انتظار می رود این فضاپیماها در سال ۲۰۲۸ به سیاره سرخ برسند.
یکی از فضاپیماها مریخ نورد کوچکی برای جمع آوری نمونه ها روی سطح مریخ قرار می دهد. این مریخ نورد نمونه ها را به موشکی کوچک منتقل می کند. این موشک از سطح مریخ برخاسته و نمونه ها را درون مدارگرد مریخ قرار می دهد.
در نهایت طی چالش برانگیزترین مأموریت، فضاپیمای آخر به مدارگرد نزدیک شده و نمونه ها را به زمین می رساند.
در صورت موفق بودن عملیات ورود به جو، نمونه ها در سال ۲۰۳۱ به زمین می رسند.1400/09/14
12:20:48
5.0 / 5
969
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد