آزمایشی ساده و سریع جهت بررسی مقاومت بدن در مقابل امیکرون

آزمایشی ساده و سریع جهت بررسی مقاومت بدن در مقابل امیکرون

به گزارش اسمارت کاور پژوهشگران ˮدانشگاه دوکˮ، آزمایش جدیدی را ابداع نموده اند که می تواند میزان مقاومت پادتن های بدن را در مقابل گونه اُمیکرون ارزیابی کند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، پژوهشگران مهندسی پزشکی "دانشگاه دوک"(Duke University)، آزمایشی ابداع نموده اند که با سرعت و به آسانی ارزیابی می نماید که پادتن های خنثی کننده موجود در بدن یک شخص، تا چه اندازه با عفونت های انواع متعدد کووید-۱۹ مانند دلتا و نوع تازه کشف شده آن معروف به "اُمیکرون"(Omicron) مقابله می کنند.
شاید این آزمایش بتواند به پزشکان بگوید که بیمار تا چه اندازه در مقابل انواع جدید کووید-۱۹ و انواعی که هم اکنون در جوامع درحال گردش هستند، محافظت می شود.
"کامرون ولف"(Cameron Wolfe)، استادیار پزشکی دانشگاه دوک اظهار داشت: ما هم اکنون واقعا هیچ راه سریعی برای ارزیابی انواع متعدد این بیماری، حضور آنها در یک شخص و بررسی توانایی پادتن های مورد استفاده خود در اختیار نداریم. یکی از ترس های ماندگار این است که همراه با موفقیت در واکسینه کردن تعداد بیشتری از مردم امکان دارد گونه ای از ویروس ظاهر شود که می تواند از خنثی سازی پادتن فرار کند. اگر این ترس محقق شود و اُمیکرون واقعا بدترین گونه کروناویروس باشد، چگونه می توانیم به سرعت متوجه آن شویم؟
"آشوتوش چیلکوتی"(Ashutosh Chilkoti)، استاد مهندسی پزشکی دانشگاه دوک اظهار داشت: ما در حالیکه به توسعه یک آزمایش مراقبتی برای پادتن ها و نشانگرهای زیستی کووید-۱۹ مشغول بودیم، متوجه شدیم که می توانیم توانایی پادتن ها را برای خنثی سازی انواع خاصی از این بیماری تشخیص دهیم؛ بنابراین، آزمایشی در مورد این ایده ابداع کردیم. تنها یک یا دو هفته زمان برد تا گونه دلتا را در آزمایش خود بگنجانیم. این آزمایش را میتوان به آسانی گسترش داد تا نوع اُمیکرون را هم شامل شود. تنها چیزی که ما نیاز داریم پروتئین خوشه ای اُمیکرون است که خیلی از گروههای پژوهشی در سرتاسر جهان، همچون گروه ما در دانشگاه دوک برای تولید آن تلاش می کنند.
پژوهشگران، آزمایش خویش را "CoVariant-SCAN" نامگذاری کرده اند. فناوری این آزمایش، بر یک پوشش پلیمری مبتنی است که مانند نوعی پوشش نچسب عمل می کند تا مانع از چسبیدن هر چیزی به جز نشانگرهای زیستی مورد نظر به اسلاید آزمایشی شود. اثربخشی بالای این سپر نچسب باعث می شود که آزمایش حتی نسبت به سطوح پایین اهداف خود، بسیار حساس باشد. این روش به پژوهشگران امکان می دهد تا تله های مولکولی متعدد را در نواحی مختلف اسلاید چاپ کنند تا چندین نشانگر زیستی را به صورت همزمان به دام بیندازند.


پژوهشگران در این روش، پروتئین های فلورسنت "ACE2" انسانی را که اهداف سلولی پروتئین خوشه ای کروناویروس هستند، روی یک اسلاید چاپ می کنند. همینطور آنها، پروتئین های خوشه ای مخصوص به هر گونه کووید-۱۹ را در مکان های خاصی چاپ می کنند. هنگامی که آزمایش انجام می شود، پروتئین های ACE2 از اسلاید جدا می شوند و پروتئین های خوشه ای که هنوز به اسلاید متصل هستند، آنها را شکار می کنند و به درخشش اسلاید منجر می شوند.
پروتئین های خوشه ای در حضور پادتن های خنثی کننده، دیگر قادر به جذب پروتئین های ACE2 نیستند و این باعث می شود که اسلاید کمتر بدرخشد. این موضوع، نشان دهنده اثربخشی پادتن ها است. پژوهشگران با چاپ انواع متعدد پروتئین خوشه ای کووید-۱۹ در بخش های مختلف اسلاید، می توانند ببینند که پادتن ها چقدر در پیشگیری از چسبیدن هر گونه به هدف سلولی انسانی، مؤثر هستند.
پژوهشگران در این پروژه، فناوری خویش را به روش های متعدد آزمایش کردند. آنها پادتن های مونوکلونال را که از بیماران به دست آمده بودند، امتحان کردند. همینطور پژوهشگران، پلاسمای به دست آمده از افراد سالم واکسینه شده و افرادی که به ویروس آلوده شده بودند را آزمایش کردند.
"جیک هگستاد"(Jake Heggestad)، دانشجوی مقطع دکتری و از اعضای آزمایشگاه چیلکوتی اظهار داشت: در همه آزمایش های ما، نتایج تا حد زیادی به آنچه در بررسی های پیشین دیده ایم، شباهت داشت. در این مورد، پیدا نکردن نمونه جدید، نشانه خوبی است چونکه به این معناست که آزمایش ما به اندازه روش هایی که هم اکنون مورد استفاده قرار می گیرند، کارآیی دارد.
باآنکه روش CoVariant-SCAN و روش های کنونی، نتایج مشابهی را تولید می کنند اما تفاوت اساسی میان آنها، سرعت و سادگی تولید نتایج است. روش های متداول کنونی، مستلزم جداسازی ویروس زنده و کشت سلول ها هستند که می تواند ۲۴ ساعت یا بیشتر زمان ببرد و به طیف گسترده ای از اقدامات احتیاطی ایمنی و تکنسین های آموزش دیده ویژه نیاز دارد. در مقابل، CoVariant-SCAN به ویروس زنده نیاز ندارد، استفاده از آن در بیشتر شرایط، ساده است و در کمتر از یک ساعت و احیانا تنها ۱۵ دقیقه، نتایج دقیق را تولید می کند.
هگستاد و اعضای آزمایشگاه چیلکوتی تلاش می کنند تا این روش را در چارچوب یک تراشه ریزسیال عرضه کنند که می تواند به صورت انبوه تولید شود و نتایج را تنها با چند قطره خون، پلاسما یا سایر نمونه های مایع حاوی پادتن گزارش کند. کارکرد این روش در آزمایشی مشابه، پیش تر ثابت شده و نشان داده است که می تواند کروناویروس عامل کووید-۱۹ را از سایر انواع کروناویروس متمایز کند.
ولف اظهار داشت: ما تمایل داریم که انواع درحال ظهور را در لحظه مشاهده نماییم و بفهمیم چه کسی هنوز مصونیت دارد. این نشان داده است که امکان دارد روشی وجود داشته باشد که به کمک آن بتوان به سرعت ارزیابی کرد که کدام پادتن مونوکلونال مصنوعی امکان دارد برای یک بیمار مبتلا به یک گونه ویژه تجویز شود. ما هم اکنون راهی برای شناسایی آن در لحظه نداریم؛ ازاین رو بر داده های همه گیرشناسی که می تواند هفته ها قبل از آنرا ردیابی کند، تکیه می نماییم.
ولف افزود: این روش کمک می نماید که بتوانیم از پیش، بر پادتن های یک شخص نظارت داشته باشیم و پیشبینی نماییم که آیا پادتن ها به اندازه کافی در مقابل نوع ویژه ای که احیانا در هنگام سفر یا در محل سکونت با آن مواجه می شوند، محافظت شده اند یا خیر. ما هم اکنون راهی برای انجام دادن این کار در اختیار نداریم اما آزمایشی مانند CoVariant-SCAN می تواند همه این امکانات را فراهم آورد.
این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.
منبع:

1400/09/14
21:58:38
5.0 / 5
961
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد