ناسا تلسکوپ پرتو ایکس جدیدی را به فضا پرتاب کرد

ناسا تلسکوپ پرتو ایکس جدیدی را به فضا پرتاب کرد

اسمارت کاور: ناسا امروز تلسکوپ پرتو ایکس جدید خود موسوم به ˮکاوشگر تصویربرداری قطبش سنجی اشعه ایکسˮ (Imaging X-ray Polarimetry Explorer) را که بطور معمول با عنوان مخفف آی ایکس پی ای (IXPE) از آن یاد می شود، به فضا پرتاب کرد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از سی ان ان، در ساعات اولیه بامداد پنجشنبه ۹ دسامبر، ناسا ماموریت کاوشگر تصویربرداری قطبش سنجی اشعه ایکس خودرا برای اندازه گیری پرتوهای ایکس انتشار یافته توسط سیاهچاله ها و ستاره های نوترونی پرتاب کرد.

این ماموریت با موفقیت در ساعت ۱ بامدادان پنجشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی (۹: ۳۰ به وقت تهران) سوار بر موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا به فضا پرتاب شد.
کاوشگر تصویربرداری قطبش سنجی اشعه ایکس که حاصل تلاش مشترک ناسا و آژانس فضایی ایتالیا است، دارای سه تلسکوپ فضایی پیشرفته با آشکارسازهای ویژه حساس به قطبش است.

در صورتیکه کاوشگر تصویربرداری قطبش سنجی اشعه ایکس به اندازه رصدخانه اشعه ایکس چاندرای ناسا بزرگ نیست، اما نخستین رصدخانه فضایی در نوع خود است که قادر به انجام اندازه گیری های متنوع است.
این ماهواره قادر خواهد بود جنبه ای از منابع پرتوهای کیهانی موسوم به پُلاریزاسیون را ببیند. قُطبِش، قُطبیدگی یا پُلاریزاسیون (Polarization) از خاصیت های اساسی امواج عرضی است که راستای نوسان موج را در صفحه عمود بر جهت انتشار آن نشان میدهد.
"مارتین ویسکوف" (Martin Weisskopf) محقق اصلی کاوشگر تصویربرداری قطبش سنجی اشعه ایکس در اطلاعیه ای اظهار داشت: پرتاب کاوشگر تصویربرداری قطبش سنجی اشعه ایکس یک گام مهم منحصر به فرد رو به جلو در زمینه نجوم پرتو ایکس است.
استفاده از کاوشگر تصویربرداری قطبش سنجی اشعه ایکس برای مطالعه قطبش پرتوهای ایکس کیهانی، می تواند به دانشمندان کمک نماید تا بقایای ستارگان منفجر شده مانند سیاهچاله ها و ستاره های نوترونی، محیط آنها و نحوه تولید پرتوهای ایکس توسط آنها را بهتر درک کنند.
منبع:

1400/09/19
13:50:46
5.0 / 5
1003
تگها: تولید , محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد