زیرساخت های توسعه مواد پیشرفته ارتقا یافت

زیرساخت های توسعه مواد پیشرفته ارتقا یافت

به گزارش اسمارت کاور معاونت علمی اعلام نمود زیرساخت های زنجیره ارزش فوتونیک و مواد پیشرفته تا صنعتی سازی محصول فراهم گشته است.به گزارش اسمارت کاور به نقل از معاونت علمی و فناوری، ستاد لیزر و فتونیک طی ۱۰۰ روز گذشته، ۱۴ طرح در حوزه توسعه فناوری های فوتونیک، لیزر، مواد و ساخت را مورد ارزیابی و تصویب قرار داد. این طرح ها در حوزه هایی چون مواد و الیاف پیشرفته، فوتونیک، تجهیزات چاپ سه بعدی و سایر فناوری های مرتبط بود.
حوزه های اولویت دار فناوری های مواد پیشرفته، شامل فلزات، سرامیک ها، پلیمرها و کامپوزیت های پیشرفته و فرآیندهای ساخت و تولید آنها است. توسعه اغلب فناوری های پیشرفته از قبیل هوافضا، انرژی های تجدیدپذیر، میکروالکترونیک، زیست فناوری و...، در گرو دسترسی به مواد پیشرفته و فناوری های در رابطه با آن است.
کاربردهای فوتونیک گسترده است. این دانش در ارتباطات، طراحی و تولید صنعتی، پزشکی، انرژی، آموزش و تحقیقات و بعنوان یک فناوری توانمندساز کلیدی برای فناوری های دیگر به کار می آید.
سرمایه گذاری در حوزه مواد پیشرفته بخصوص در زمینه زیرساخت فوتونیک و مواد پیشرفته در کشور، نیازمند مقادیر بالایی از سرمایه ثابت و همینطور انتقال فناوری ها به درون کشور است. بنا بر همین نیاز بود که ستاد توسعه فناوری های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت، مسئولیت راهبری، سیاستگذاری و هماهنگی برای توسعه فناوری این دو حوزه راهبردی در کشور را به عهده گرفت.


منبع:

1400/09/22
12:21:14
5.0 / 5
968
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد