مصالح سبک ساختمانی از ماسه بادی تولید شد

مصالح سبک ساختمانی از ماسه بادی تولید شد

به گزارش اسمارت کاور محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید مصالح ساختمانی از ماسه بادی شدند.به گزارش اسمارت کاور به نقل از معاونت علمی و فناوری، محمدسعید زند نایب رییس هیئت مدیره یک شرکت دانش بنیان اظهار داشت: ماسه بادی در بسیار از مناطق خشک و نیمه خشک جهان بعنوان یک چالش اساسی در تخریب مزارع کشاورزی، راه های ارتباطی و مناطق مسکونی مطرح است.
وی اضافه کرد: این چالش در خیلی از مواقع، ساکنان مناطق درگیر را مجبور به ترک کردن منازل خود می کند. با عنایت به درگیری خیلی از مناطق کشور با این مشکل زیست محیطی، ضروریست راهکاری فناورانه برای تبدیل این تهدید به فرصت های اقتصادی عرضه شود.
رئیس هیئت مدیره این شرکت دانش بنیان افزود: همینطور این امر سبب می شود ضمن حفظ زیست بوم خاک که به صورت بی رویه بعنوان مواد اولیه ساختمانی برداشت می شود، زمینه های ایجاد کسب و کارهای نوین هم فراهم گردد.
زند نائب اضافه کرد: با عنایت به تحقیقات انجام شده توسط متخصصان داخلی و نتایج مثبت به دست آمده، میتوان از ماسه بادی بعنوان یک ماده اصلی در تولید مصالح سبک از قبیل بتن، نیوجرسی، تیر چراغ برق، تراورس راه آهن، کاشی و سرامیک و ده ها محصول دیگر استفاده نمود.
وی اظهار داشت: از مهم ترین مزیت های این محصول میتوان به عایق بودن در مقابل صدا و حرارت، سبک سازی سازه ساختمان، مقاومت در مقابل حریق، رطوبت و نفوذ آب، برش کاری ساده و سرعت بالا در اجرا اشاره نمود. هم اکنون طرح تولید بتن سبک گازی غیراتوکلاوی از ماسه بادی بعنوان یک اولویت تعریف شده و اجرای پایلوت آن توسط چند شرکت فناور در حال اجرا می باشد.
وی افزود: این طرح دستاوردهای بسیاری دارد که از مهم ترین آنها میتوان به جایگزینی بتن سبک با سایر مصالح ساختمانی نظیر آجر و سفال، پیشگیری از تخریب خاک های کشاورزی، مدیریت ماسه بادی و شن های روان بعنوان یکی از منابع اصلی تولید گردوغبار اشاره نمود.
زند نائب با اشاره به اینکه در نتیجه این طرح، سازه ساختمانی سبک سازی شده و مقاومت آن در مقابل زلزله افزایش می یابد، اظهار داشت: همینطور مصرف انرژی مورد نیاز تأمین سرمایش و گرمایش ساختمان ها با کاهش همراه می شود.
وی تصریح کرد: این طرح که با حمایت کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرایی شده، با عنایت به پائین بودن ضریب انتقال صوت در بتن های سبک، سبب ایجاد آرامش اجتماعی می شود.منبع:

1400/10/07
18:48:11
5.0 / 5
894
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد