ساخت دریچه های قلب و عروق خونی از بافت افراد

ساخت دریچه های قلب و عروق خونی از بافت افراد

اسمارت کاور: یک استارت آپ فعال در زمینه فناوری سلامت به نام ˮXeltisˮ از کارهایشان برای ایجاد دریچه های جدید قلب و عروق خونی تولید شده از بافت خود افراد آگاهی داده است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی او، مدیر عامل این استارت آپ به نام "الیان شاتن"(Elianne Schutten) می خواهد دریچه های قلب و عروق خونی خود ترمیم شونده را در اسرع وقت توسعه و به بازار عرضه نماید.
ایجاد دریچه های قلب و رگ های خونی خود ترمیم شونده داستان علمی-تخیلی نیستند، بلکه یک واقعیت هستند. با استفاده از فناوری "بهبودی طبیعی"(natural recovery)، این استارت آپ روش جایگزین خوبی برای افراد مبتلا به گرفتگی سیاه رگ ها یا مشکلات قلبی عروقی ارائه می کند.
این استارت آپ که در محوطه دانشگاه فناوری آیندهوون(TU/e) در هلند قرار دارد با کمک محققانی در آمریکا، آلمان، بلژیک و بریتانیا می خواهد این نوآوری را در اسرع وقت به بازار عرضه نماید.
شاتن در اینباره اظهار داشت: فناوری ما در سراسر جهان جدید نیست، اما از نظر کاربردی تفاوت خاصی با بقیه دارد. این فناوری برمبنای مواد پلیمری فوق مولکولی تولید شده است که پروفسور "ژان ماری لن"(Jean-Marie Lehn) برای آنها موفق به دریافت جایزه نوبل در سال ۱۹۸۷ شده است. بطور خلاصه، این پلیمرها بدن بیمار را قادر می سازد تا بطور طبیعی یک رگ خونی یا دریچه قلب جدیدی را بازسازی کند. ما تا حالا در جهت توسعه این فناوری خوب پیش رفته ایم و می خواهیم نخستین کسی باشیم که آنرا به بازار عرضه می کند.
استارت آپ "Xeltis" از وام صندوق ضمانت اروپا برای تسریع آزمایشات بالینی دریچه های قلب و عروق خونی خود استفاده می نماید.
شاتن اضافه کرد: ممکنست مانند یک داستان علمی-تخیلی به نظر برسد، اما بدن واقعا می تواند خودش یک دریچه قلب یا رگ خونی جدید بسازد. چیزی که در ابتدا همانند یک ایمپلنت مصنوعی شروع می شود، در نهایت بعنوان بافتی از خود بدن تبدیل می شود.
در مطالعات بالینی، Xeltis چیزی که بعنوان دریچه قلب ریوی شناخته می شود را آزمایش کرد. این کار بر روی کودکان مبتلا به نقص مادرزادی قلبی انجام شد که این عارضه موجب از کار افتادن دریچه خاصی از قلب و سندرم کودک آبی (Blue baby syndrome) می شود.
استارت آپ Xeltis در اینباره اظهار داشت: در این مورد از آنجا که یک کودک اکسیژن کافی دریافت نمی کند، خون بطور مداوم به قلب باز می گردد. بطور معمول آن دسته از کودکان دریچه ای تولید شده از موادی که از گاو گرفته شده است، دریافت می کنند که این کاربردی نیست و موجب انقباض دریچه می شود. سپس آن دریچه باید باردیگر بیرون رود. علاوه بر آن هنگامی که یک کودک بزرگ می شود وجود این دریچه مشکل دیگری بوجود می آورد.
دریچه قلب تولید شده از بافت گاو با رشد پیکر شخص رشد نمی کند اما در هنگام حضور دریچه قلب تولید شده از پلیمر، این مشکل دیگر وجود نخواهد داشت.




منبع:

1400/10/09
17:47:52
5.0 / 5
919
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد