اولین پرتاب اسپیس ایکس در سال ۲۰۲۲ انجام شد

اولین پرتاب اسپیس ایکس در سال ۲۰۲۲ انجام شد

شرکت فضایی خصوصی ˮاسپیس ایکسˮ(SpaceX) 49 ماهواره اینترنتی ˮاستارلینکˮ(Starlink) را در نخستین پرتاب سال 2022 خود در مدار زمین قرار داد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، شرکت "اسپیس ایکس" با موفقیت نخستین ماموریت سال ۲۰۲۲ خودرا با یک موشک "فالکون ۹" همراه با مجموعه جدیدی از ماهواره های اینترنتی "استارلینک" از فلوریدا به فضا فرستاد و سپس موشک را در دریا و بر روی یک کشتی بدون سرنشین فرود آورد.
موشک "فالکون ۹" مورد استفاده در این پرواز که قبلا نیز پرواز کرده بود، روز پنجشنبه ساعت ۱۶: ۴۹ به وقت منطقه زمانی شرقی (۰۱: ۱۹ بامدادان جمعه به وقت ایران) از مجموعه پرتاب فضایی ۴۰ در ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا، حامل ۴۹ ماهواره "استارلینک" به فضا پرتاب شد.
تقریباً ۹ دقیقه بعد از بلند شدن، مرحله نخست موشک به زمین بازگشت و بر روی عرشه تازه ترین کشتی بدون سرنشین "اسپیس ایکس" به نام ""A Shortfall of Gravitas فرود آمد که نخستین پرتاب و فرود موفقیت آمیز این شرکت در سال جدید را رقم زد.
هواشناسی شرایط آب و هوایی ایده آلی را برای این پرتاب پیش بینی کرده بود و طبیعت نیز "اسپیس ایکس" را ناامید نکرد.
در نهایت، "اسپیس ایکس" استقرار موفقیت آمیز این ۴۹ ماهواره جدید "استارلینک" را حدود ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه بعد از پرتاب، تایید نمود.
پرواز امروز به کوشش های "اسپیس ایکس"برای گسترش و ارتقای صورت فلکی اینترنتی درحال رشد "استارلینک" ادامه می دهد و سی و پنجمین پرتاب اختصاصی "استارلینک" را از سال ۲۰۱۹ نشان میدهد. این پرتاب تعداد کل ماهواره های "استارلینک" را تقریباً به ۲۰۰۰ ماهواره می رساند.
همین طور این شرکت به کوشش های خود برای پرتاب ماهواره های جدید ارتقا یافته ادامه می دهد. این شرکت در کوشش برای برقراری ارتباط میان ماهواره ها، آنها را به مرتبط کننده های لیزری ویژه مجهز کرده است. بدین سان ماهواره ها می توانند بدون اتکا به رله های زمینی بطور موثرتری با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
هدف اصلی صورت فلکی "استارلینک" ایجاد ارتباط بین مردم در سراسر جهان و ارائه اینترنت پرسرعت به آنها است، خصوصاً آنهایی که در مناطق روستایی و دورافتاده هستند که ارتباط کمی با دنیا دارند یا کاملا بدون ارتباط هستند. تا به امروز، این سرویس در ۲۰ کشور بطور کامل عملیاتی شده و در دسترس قرار گرفته است و این تعداد مدام درحال افزایش است و هم اکنون بیش از ۱۰۰ هزار مشترک دارد.
این پرواز سال پرماجرای دیگری را برای "اسپیس ایکس" شروع کرد. این شرکت در سال ۲۰۲۱، رکورد جدیدی را در حوزه بیشترین پرتاب در یک سال با ۳۱ پرتاب ثبت نمود. این شرکت همین طور در مجموع، ۱۲ فضانورد را در سه ماموریت "کرو دراگون"(Crew Dragon)، همچون چهار شهروند عادی را طی ماموریت "اینسپایریشن۴"(Inspiration۴) به فضا فرستاد.
"اسپیس ایکس" تلاش خواهدنمود تا در سال جدید میلادی نیز سرعت پرتاب سریع خودرا حفظ کند، برای اینکه این شرکت به گسترش صورت فلکی ماهواره های اینترنتی درحال رشد خود ادامه می دهد.
همین طور در این ماه، سومین ماموریت اشتراکی این شرکت که به پرتاب تعداد زیادی از ماهواره های کوچک در مدار اختصاص دارد، در برنامه قرار دارد. بعد از انجام این پرتاب در تاریخ ۱۳ ژانویه، این شرکت همین طور یک ماهواره شناسایی راداری را برای "آژانس فضایی ایتالیا" به فضا خواهد فرستاد. این ماهواره که "CSG ۲" نام دارد، مقرر است در تاریخ ۲۴ ژانویه پرتاب شود.
شرکت "اسپیس ایکس" در سال ۲۰۱۵ با بازیابی نخستین تقویت کننده مرحله اول موشک خود، بازی موشک های فضایی را متحول کرد. این موفقیت به لطف یک مجموعه بروزرسانی هایی حاصل شد که این شرکت برای موشک "فالکون ۹" خود انجام داد.
موشکی که در پرواز امروز استفاده شد، "B۱۰۶۲" نام دارد و نخستین بار در نوامبر ۲۰۲۰ با یک ماهواره ارتقا یافته "GPS III" برای نیروی فضایی ایالات متحده به فضا پرتاب شد.
کشتی بدون سرنشین "A Shortfall of Gravitas" تازه ترین کشتی بدون سرنشین شرکت "اسپیس ایکس" است. این کشتی مورد انتظار در سال ۲۰۲۱ به ناوگان "اسپیس ایکس" افزوده شد و تعداد کل کشتی های بدون سرنشین مخصوص فرود موشک های این شرکت را به سه فروند رساند. این کشتی های بزرگ، در طرح بزرگ "اسپیس ایکس" جهت استفاده مجدد از موشک ها از اجزای حیاتی هستند و در نهایت این شرکت را قادر می سازند تا موشک های بیشتری را به پرواز درآورد.
"اسپیس ایکس" دو راه برای بازیابی موشک ها دارد؛ فرود آنها بر روی یک سکوی شناور در دریا یا بازگشت به خشکی و فرود روی یک سکوی فرود تعیین شده که فرود بر روی زمین به سوخت بیشتری نیاز دارد، بدین سبب "اسپیس ایکس" به طور معمول تصمیم می گیرد موشک های خودرا بر روی کشتی های بدون سرنشین فرود بیاورد و از بازیابی موفقیت آمیزتر آنها اطمینان حاصل کند، برای اینکه هر مأموریتی سوخت اضافی لازم برای بازگشت به خشکی را ندارد.1400/10/17
22:26:20
5.0 / 5
1001
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد