نگرانی ستاره شناسان؛

خطر ماهواره های استارلینک زمین را تهدید می کند

خطر ماهواره های استارلینک زمین را تهدید می کند

به گزارش اسمارت کاور حضور گسترده ماهواره های استارلینک در فضا برای عرضه خدمات اینترنت پرسرعت عکاسی و رصد آسمان را دشوار کرده و به آلودگی بصری دامن زده اند.به گزارش اسمارت کاور به نقل از نیواطلس، نتایج یک بررسی نشان داده است ماهواره های استارلینک شرکت اسپیس ایکس، که در مدار پایینی زمین درحال گردش هستند تا بدان حد زیاد هستند که از این پس در یک پنجم تصاویر تهیه شده از فضا قابل مشاهده خواهند بود.
از آنجاییکه تعداد ماهواره های این شرکت در مدار پایین زمین طی دو سال قبل به سرعت رشد کرده، محققان دریافته اند که حالا تقریباً یک پنجم مشاهدات مهم فضایی تحت تاثیر منفی این ماهواره ها هستند. باآنکه آنها تأثیرات علمی کلی آنها هم اکنون ناچیز است، اما این روند در آینده تغییر خواهد نمود.
اسپیس ایکس پرتاب ماهواره های استارلینک خویش را در سال ۲۰۱۹ شروع کرد و در همان سال ستاره شناسان متوجه شدند که رگه های درخشانی از نور برای نخستین بار در تصاویرشان ظاهر می شود. از آن زمان، نگرانی ها در مورد این که چگونه این ماهواره ها امکان دارد آسمان تاریک و آرامی را که دانشمندان برای مطالعه جهان به آن تکیه می کنند، به خطر بیاندازند، یا حتی مانع از شناسایی سیارک های خطرناک نزدیک به زمین شوند، افزایش پیدا کرده است.
امروزه، تقریباً ۱۸۰۰ ماهواره استارلینک در ارتفاع حدود ۵۵۰ کیلومتری به دور زمین می چرخند، و تجزیه و تحلیل تصاویر جمع آوری شده توسط رصدخانه پالومار دانشگاه کل تک در نزدیکی سن دیه گو بین نوامبر ۲۰۱۹ و سپتامبر ۲۰۲۱ نشان داده است که آنها کیفیت مطالعات و بررسی های فضایی را تحت تاثیر قرار می دهند.
این رصدخانه هر دو روز یک مرتبه آسمان شب را بررسی می کند و اطلاعات در ارتباط با مشاهدات اجرام کیهانی مانند ابرنواخترها و سیارک های نزدیک به زمین را جمع آوری می کند. این تجزیه و تحلیل در مجموع ۵۳۰۱ رگه نور بوجود آمده توسط ماهواره های استارلینک را نشان داد که تقریباً بر یک پنجم رصدهای آن تاثیر منفی گذاشت. این مشاهدات در سپیده دم یا غروب انجام می شود و برای شناسایی سیارک هایی که نزدیک به خورشید و در همسایگی زمین حرکت می کنند، حیاتی هستند.
تأثیرگذاری این ماهواره ها از ۰.۵ درصد تصاویر در سال ۲۰۱۹ به ۲۰ درصد تصاویر در سال ۲۰۲۱ رسیده است و با اعزام ده هزار ماهواره استارلینک به فضا تا سال ۲۰۲۷ این شرایط بدتر هم خواهد شد.

1400/10/30
22:50:22
5.0 / 5
947
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد