روش جدیدی برای درمان التهاب شدید دندان

روش جدیدی برای درمان التهاب شدید دندان

اسمارت کاور: یک دندان پزشک روسی، روش جدیدی را برای درمان یک نوع التهاب شدید دندان ابداع کرده است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، یک دندانپزشک "دانشگاه دوستی ملل روسیه"(RUDN University)، متد جدیدی را برای درمان التهاب بافت های اطراف ریشه دندان و کانال ریشه ابداع کرده است. این روش جدید و جامع، درمان بافت ملتهب به وسیله گاز ازون را پیشنهاد می دهد. هنگامی که این روش در یک مورد پیچیده بالینی استفاده شود، به نجات دندان بیمار کمک می نماید.
هم "مغز دندان"(dental pulp) که بافت همبند در حفره دندان است و هم "پیرادندان"(periodontium) که ریشه دندان را به استخوان فک متصل می کند، امکان دارد ملتهب شوند. اگر عفونت هر دو ناحیه را تحت تاثیر قرار دهد، درمان کامل دندان بسیار دشوارتر خواهد بود. تشخیص دادن چنین مواردی دشوار است و به همین دلیل، هیچ سفارش درمانی کلی در مورد آنها وجود ندارد. بعضی از دندان پزشکان ترجیح می دهند ابتدا روی کانال های داخلی تمرکز کنند؛ در حالیکه برخی دیگر درمان مغز دندان و پیرادندان را به صورت همزمان پیشنهاد می کنند. "ماریا ماکیوا"(Maria Makeeva)، دندان پزشک دانشگاه دوستی ملل روسیه، یک پروتکل واحد را برای درمان جامع مغز دندان و پیرادندان اجرا کرده است.
ماکیوا اظهار داشت: التهاب بافت های پیرادندان، اغلب به از دست دادن دندان منجر می شود. در بعضی موارد، دندان از دست رفته را نمی توان با ایمپلنت جایگزین کرد چونکه نتایج عفونت، پیش آگهی کاشت را بدتر می کنند. بنابراین، حفظ دندان در این شرایط، نتیجه مطلوب تری خواهد داشت.
این روش جدید روی یک بیمار ۴۴ ساله انجام شد. در ابتدا، بیمار مبتلا به التهاب پیرادندان تشخیص داده شد. دندان او لق بود و جریان چرک مشاهده شده بود.
اولین گام ها برای روش درمان التهاب پیرادندان معمولی بود. طی این مراحل، به بیمار آنتی بیوتیک داده شد و سپس به او آموزش داده شد که دندان را با "کلرهگزیدین"(Chlorhexidine) بشوید. دندانپزشک علاوه بر این، جرم گیری دندان را انجام داد. بعد از آن، بیمار به مدت شش ماه تحت نظر قرار گرفت.
باآنکه خونریزی و پیوره متوقف گردید اما دندانپزشک در یک معاینه، صدمه بافتی را در اطراف ریشه دندان مشاهده کرد. این روند تا آنجا پیش رفت که سبب تخریب استخوان شد. مشخص شد که التهاب ابتدایی به بافت های داخلی دندان منتقل شده است.
یک متخصص لثه درمانی و یک متخصص ریشه درمانی با همکاری یکدیگر، یک روش درمانی جامع را اجرا کردند. گام بعدی آنها روی برداشتن مغز دندان مرده از کانال های دندان متمرکز بود. کانال ها بعد از پاکسازی، خشک شدند و برای ضدعفونی بهتر به مدت ۲۴ ثانیه با گاز ازون تحت درمان قرار گرفتند.
بعد از یک هفته پانسمان، درمان تکرار شد و حفره با یک پرکننده دائمی از جنس یک ماده کامپوزیت نوری پوشانده شد. درمان با ازون برای بافت های پیرادندان هم مورد استفاده قرار گرفت. معاینه طی شش ماه، هیچ التهابی را در دندان نشان نداد. علاوه بر این، بافت استخوان رو به بهبودی رفت.
ماکیوا اظهار داشت: درمان التهاب بافت های مغز دندان و پیرادندان به صورت همزمان بسیار دشوار است. التهاب امکان دارد توسط چندین نوع عامل بیماری زا به صورت همزمان ایجاد شود که بین بافت ها انتقال می یابند و پیش آگهی را بدتر می کنند. تجربه ما نشان داده است که چنین دندان عفونی را میتوان نجات داد اما این کار به همکاری نزدیک متخصصان لثه درمانی و ریشه درمانی و همینطور رعایت کامل سفارش های بهداشت دهان توسط بیمار نیاز دارد. همینطور باید مقاومت باکتریایی احتمالی نسبت به آنتی بیوتیک ها را در نظر گرفت و از درمان ضد باکتریایی مانند گاز ازون بهره برد.
این پژوهش، در مجله "Clinical، Cosmetic and Investigational Dentistry" به چاپ رسید.
منبع:

1400/11/04
22:13:59
5.0 / 5
944
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد