سراب ردپای آب در مریخ

سراب ردپای آب در مریخ

در سال ۲۰۱۸، دانشمندان آمریکایی انعکاس های درخشان راداری را در زیر کلاهک قطبی مریخ مشاهده نمودند. در آن زمان دانشمندان فکر می کردند که گویا آب مایع مشاهده کرده اند حال اما یافته های یک مطالعه جدید نشان داده است که آن انعکاس های راداری تنها یک سراب غبارآلود بوده اند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، محققان دانشگاه "تگزاس" در آستین در مطالعه اخیر خود اظهار کرده اند آن انعکاس های راداری مشاهده شده در مریخ تنها یک سراب غبارآلود بوده اند. انعکاس های مذکور با دشت های آتشفشانی (volcanic plains) موجود در سرتاسر سطح سیاره سرخ مطابقت داشتند و بر مبنای یافته های این مطالعه جدید، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که در آنجا سنگ های آتشفشانی وجود دارد.
"سیریل گریما"(Cyril Grima) نویسنده اصلی این مطالعه و دانشمند سیاره شناسی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تگزاس در آستین اظهار داشت: به جهت اینکه آب تا این اندازه نزدیک به سطح بماند، به یک محیط که هم بسیار شور و هم منبع گرما داشته باشد، نیاز است اما این شرایط با آنچه ما از این منطقه می دانیم، مطابقت ندارد.
هنگامی که گریما یک یخسار جهانی خیالی(imaginary global ice sheet) را بر روی نقشه راداری مریخ اضافه کرد، معمای سراب قطب جنوب مریخ حل شد. آن یخ خیالی نشان داد که وقتی از فاصله یک مایلی به آن نگاه می شود، سطح مریخ چگونه به نظر می آید. این امر به دانشمندان اجازه داد تا خصوصیت های کل سیاره را با موارد زیر کلاهک قطبی مقایسه کنند.
محققان بعد از بررسی ها، متوجه انعکاس های درخشانی شدند که مشابه آنها در قطب جنوب بود و در تمام عرض های جغرافیایی پراکنده بودند. در خیلی از موارد، همانطور که محققان اعلام کردند، آن انعکاس های راداری مشاهده شده با موقعیت دشت های آتشفشانی مطابقت داشتند.
گریما اضافه کرد: روی زمین، جریان های گدازه ای غنی از آهن می توانند سنگ هایی را که به صورت مشابه رادار را منعکس می کنند، جابه جا کنند. سایر احتمالات شامل ذخایر معدنی در بستر رودخانه های خشک شده است. در هر صورت، پی بردن به این که آنها چه هستند، می تواند به رسیدن به پاسخ سوالات مهمی در مورد تاریخ مریخ کمک نماید.
باآنکه امکان دارد آب مایع در زیر کلاهک قطبی جنوبی محبوس نشده باشد، یخ آب زیادی در مریخ همچون در کلاهک های ضخیم قطبی وجود دارد. نتایج مطالعه جدید همینطور به گذشته مریخ که مرطوب تر بوده هم اشاره می کند.
به قول "آیزاک اسمیت"(Isaac Smith)، ژئوفیزیک دان مریخ در دانشگاه یورک، این نشانه های رادار درخشان، نوعی خاک رس هستند که هنگام فرسایش سنگ در آب ایجاد می شود.
گریما از داده های سه ساله MARSIS برای ایجاد نقشه استفاده نمود. MARSIS در سال ۲۰۰۵ و از راه مأموریت مارس اکسپرس آژانس فضایی اروپا پرتاب شد و اطلاعات بسیار زیادی در مورد مریخ جمع آوری کرده است. گریما و اسمیت حالا درحال کار بر روی مأموریت های پیشنهادی برای یافتن آب در مریخ با کمک رادار هستند.
ناسا و مرکز ملی مطالعات فضایی فرانسه بودجه این مطالعه را تأمین کردند.
منبع:

1400/11/05
22:27:26
5.0 / 5
894
تگها: محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد