ابداع لباس ضد گازگرفتگی کوسه!

ابداع لباس ضد گازگرفتگی کوسه!

اسمارت کاور: دانشمندان دانشگاه ˮفلیندرزˮ استرالیا موفق به ابداع یک لباس جدید موسوم به ˮشارک استاپˮ(Shark Stop) شده اند که در مقابل گاز گرفتگی کوسه های سفید که از خطرناک ترین کوسه ها هستند، مقاوم است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، در سال ۲۰۱۹ گزارش شد که دانشمندان دانشگاه "فلیندرز" استرالیا درحال توسعه یک ماده سبک هستند که ممکنست روزی در لباس های مخصوص ورزش های آبی که به "لباس مرطوب"(wetsuit) مشهور هستند، بمنظور مقاوم بودن در مقابل گاز گرفتگی کوسه ها استفاده گردد. حالا آن روز فرا رسیده است و پژوهشگران درحال جمع آوری سرمایه جمعی برای تولید این لباس هستند.
"لباس مرطوب" لباسی است که بمنظور محافظت حرارتی هنگام خیس بودن پوشیده می شود و به طور معمول از "فوم نئوپرن" ایجاد می شود و توسط موج سواران، غواصان، قایق سواران و سایرین که در ورزش های آبی و سایر فعالیت ها درون یا روی آب فعالیت می نمایند، استفاده می شود. هدف این لباس ایجاد عایق حرارتی و محافظت در مقابل سایش و خراش، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش و نیش و گازگرفتگی موجودات دریایی است. این لباس همین طور به شناور ماندن افراد کمک می نماید.
این ماده جدید که از نانوالیاف پلی اتیلن با وزن مولکولی بسیار بالا تولید شده است و جهت استفاده در ترکیب با نئوپرن سنتی طراحی شده و روی شناورهایی که توسط کوسه های سفید بزرگ گاز گرفته شده اند، آزمایش شده است.
حالا نه فقط ادعا می شود که این لباس در مقابل سوراخ شدن، برش و سایش بسیار مقاوم است، بلکه نسبت مقاومت به وزن آن ۵۰ درصد بیشتر از کولار و هشت تا ۱۵ برابر بیشتر از فولاد است و از آن هم اکنون در محصولاتی مانند سپرهای موشک های بالستیک استفاده می شود.
"شارک استاپ" ازطریق یک شرکت بیرون آمده از دل دانشگاه "فلیندرز" استرالیا به همین نام تولید می شود. این لباس شامل ورقه هایی از این ماده جدید در نواحی کلیدی بدن که در آنها جدی ترین گازگرفتگی های کوسه ها گزارش شده است(مانند اطراف شریان فمورال) است. گفته می شود این لباس از یک لباس مرطوب تولید شده از نئوپرن معمولی سنگین تر نیست، در صورتیکه کاملاً انعطاف پذیر است.
این لباس مرطوب هم اکنون برای تولید در مدلهای مخصوص موج سواری و غواصی در ضخامت های دو تا هفت میلی متر در نظر گرفته شده است. ضمن این که تعدادی از خاصیت های دیگر در هر دو مدل در کنار عملکرد ضد گازگرفتگی کوسه، شامل یک جیب کوچک برای قرار دادن کلیدها در آن، یک زیپ استیل ضد زنگ، زانوبند و قسمت های اضافی روی شانه ها، آرنج و باسن است.
قیمت نهایی این محصول حدود ۵۶۹ دلار آمریکا برنامه ریزی شده است.
منبع:

1400/11/06
21:13:54
5.0 / 5
883
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد