ترسیم مدلی 3 بعدی از یک منظومه ستاره ای

ترسیم مدلی 3 بعدی از یک منظومه ستاره ای

اسمارت کاور: ناسا تجسمی سه بعدی و خیره کننده از دومین شی درخشان آسمان منتشر نموده است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، منظومه ستاره ای "اتا کارینا"(Eta Carinae) به "انفجار بزرگش"(Great Eruption) معروف است. این انفجار در سال ۱۸۴۳ به مدت سه روز ادامه داشت و به حدی درخشان بود که در حقیقت تبدیل به یک فانوس دریایی ثابت برای دریانوردان ویکتوریایی در نیمکره جنوبی طی سالهای ۱۸۳۷ تا ۱۸۵۰ شد.
حالا، تصویری باورنکردنی از ناسا جزییات بی نظیر این سحابی ساعت شنی شکل و ابرهای گازی پیرامونش را که در نتیجه انفجار آزاد شده اند، نشان میدهد.
این مدل دیجیتالی که با بهره گیری از داده های تلسکوپ فضایی هابل و رصدخانه اشعه ایکس چاندرا تولید شده است این منظومه را در نور مرئی، فرابنفش و اشعه ایکس نشان میدهد.
این تصویر توسط "فرانک سامرز"(Frank Summers) اخترشناس موسسه علمی تلسکوپ فضایی در بالتیمور، مریلند و گروه پژوهشگران و هنرمندانش برای برنامه "جهان یادگیری"(Universe of Learning) ناسا ساخته شد.
پروفسور سامرز می گوید: این تیم کار فوق العاده ای انجام دادند. آنها لایه های حجمی را به نمایش گذاشتند و بینندگان می توانند فورا بصورت شهودی ساختار پیچیده اطراف اتا کارینا را درک کنند.


ما نه فقط می توانیم داستان "انفجار بزرگ" را روایت نماییم بلکه می توانیم سحابی به وجود آمده را در سه بعد به نمایش بگذاریم.
تماشای اتا کارینا در طول موج های مختلف نمایانگر موارد مختلفی است. در نور ماورا بنفش تعدادی از نورها ناشی از ستارگان درون سحابی است. نور مرئی نیز نمایانگر دو بخش از سحابی "هومونکولوس"(Homunculus) است که در طول انفجار بزرگ به وجود آمد و منظومه ستاره ای عظیم اتاکارینا را احاطه کرده است.
بطور کلی این ستاره دوگانه درخششی بیش از پنج میلیون برابر خورشید دارد و اگر ابرهای گازی و غبار اطراف آن وجود نداشت، درخشان تر نیز به نظر می رسید.
در اطراف این سحابی نیز می توان انتشار گاز هیدروژن را مشاهده کرد که طی فوران نیز منتشر شدند. علاوه بر آن تشعشعات ایکس نیز وجود دارند که نشان دهنده ی آنست که فوران بزرگ دارای یک جزء پر انرژی بوده است.
به قول این تیم، حرکت لایه های خارجی نشان میدهد که اتا کارینا در حقیقت چندین فوران انفجاری را تجربه کرده است.
پژوهشگران توضیح می دهند که سحابی هومونکولوس نور را از ستاره ها دریافت می کند و آنرا بصورت پرتوهای مادون قرمز بازتاب می کند.
در حقیقت در طیف مادون قرمز، اتا کارینا نورانی ترین منبع نور در کل آسمان است.
به قول ناسا این تجسم از سحابی برای ترویج یادگیری در زمینه نجوم مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
"کیم آرکاند"(Kim Arcand) از مرکز اشعه ایکس چاندرا در کمبریج ماساچوست می گوید: ما می توانیم از مدلهای این چنینی مانند آنچه برای اتا کارینا ایجاد کردیم در چاپگرهای سه بعدی و واقعیت های افزوده استفاده نمائیم.
این بدان معناست که افراد بیشتری می توانند به مفهوم واقعی کلمه و بصورت مجازی دست روی داده ها بگذارند و این موجب یادگیری و تعامل بهتر می شود.
منبع:

1400/11/10
23:15:03
5.0 / 5
967
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد