پروسه متابولیسم با افزایش سن تغییر می کند

پروسه متابولیسم با افزایش سن تغییر می کند

اسمارت کاور: پژوهشگران مرکز زیست پزشکی ˮپنینگتونˮ آمریکا در مطاله ای، تغییرات رخ داده در متابولیک(metabolic) زندگی افراد را از تولد تا پیری اندازه گیری کردند و دریافتند که متابولیسم/سوخت وساز با افزایش سن تغییر می کند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، خیلی از ما زمانی را به یاد می آوریم که می توانستیم هرچه می خواستیم بخوریم و چاق نشویم. اما یافته های یک مطالعه جدید نشان میدهد که متابولیسم بدن شما(سرعتی که با آن کالری می سوزانید) در حقیقت خیلی زودتر به اوج خود می رسد و کاهش اجتناب ناپذیر آن دیرتر از آنچه فکر می کنید، آغاز می شود.
دکتر "جنیفر رود"(Jennifer Rood) یکی از نویسندگان این مطالعه اظهار داشت: با افزایش سن و درنوردیدن مراحل زندگی مانند دوران بلوغ و یائسگی، تغییرات فیزیولوژیکی زیادی در بدن ما رخ می دهد. آنچه عجیب است این است که به نظر نمی رسد زمان بندی مراحل زندگی متابولیک ما با نشانگرهایی که با رشد کردن و بزرگ تر شدن ارتباط داده بودیم، مطابقت داشته باشند.
چهار محقق مرکز زیست پزشکی پنینگتون طی این مطالعه میانگین کالری سوزانده شده توسط بیش از ۶۶۰۰ نفر را در حین انجام امور روزانه زندگی شان تجزیه و تحلیل کردند. سن شرکت کنندگان از یک هفته تا ۹۵ سال متغیر بود و آنها در ۲۹ کشور مختلف زندگی می کردند.
پژوهشگران در بیشتر مطالعات در مقیاس بزرگ قبلی اندازه گیری کرده بودند که بدن چقدر انرژی برای عملکردهای اساسی حیاتی مانند تنفس، هضم و پمپاژ خون مصرف می کند. اما این کارهای اصلی تنها ۵۰ تا ۷۰ درصد از میزان کالری هایی را که روزانه می سوزانیم، می سازند که شامل انرژی مصرفی ما برای انجام کارهای دیگر شامل شستن ظرف ها، راه رفتن با سگ، عرق ریختن در باشگاه، حتی فقط فکر کردن یا بی قراری نمی شوند.
برای دستیابی به عددی برای درک کل مصرف انرژی روزانه، پژوهشگران به روش "آب دارای برچسب دوگانه"(doubly labeled water) روی آوردند. دانشمندان از این روش برای اندازه گیری مصرف انرژی در انسان از دهه ۱۹۸۰ بهره برده اند. اما مطالعات قبلی به سبب هزینه از نظر اندازه و دامنه محدود بودند. برای دور زدن این محدودیت، آزمایشگاه های گوناگون داده های خودرا در یک پایگاه داده به اشتراک گذاشتند تا ببینند آیا می توانند حقایقی را که در مطالعات قبلی پنهان شده یا فقط اشاره شده اند، کشف کنند یا خیر.
دکتر "کاتزمرزیک"(Katzmarzyk) اظهار داشت: برخی از افراد دوران نوجوانی و ۲۰ سالگی خودرا سنی می دانند که پتانسیل کالری سوزی آنها به اوج خود می رسد اما نتایج این مطالعه نشان میدهد که نوزادان بالاترین نرخ متابولیک را نسبت به همه دارند. نیازهای انرژی در ۱۲ ماه اول زندگی افزایش می یابد. در نخستین تولد، نوزادان نسبت به بزرگسالان ۵۰ درصد سریع تر کالری می سوزانند.
دکتر "مارتین"(Martin) اظهار داشت: کودکان به سرعت رشد می کنند که این مساله تاثیر زیادی در این امر دارد. با این وجود، بعد از کنترل این موضوع، مصرف انرژی آنها بیشتر از آنچه برای اندازه بدن آنها انتظار دارید، خواهد بود. متابولیسم انفجاری یک نوزاد ممکنست به توضیح این که چرا کودکانی که در این مرحله از رشد، غذای کافی نمی خورند، کمتر احتمال دارد زنده بمانند و به بزرگسالان سالم تبدیل شوند، کمک نماید. تحقیقات بیشتری برای درک بهتر متابولیسم نوزادان مورد نیاز است. ما باید بدانیم که چه چیزی موجب افزایش مصرف انرژی می شود. بعد از افزایش مصرف اولیه در دوران نوزادی، متابولیسم یک فرد هر سال حدود ۳ درصد کاهش پیدا می کند تا این که در دهه ۲۰ زندگی به یک حالت طبیعی تبدیل می شود. داده ها نشان میدهد که متابولیسم ما واقعا تا پس از ۶۰ سالگی باردیگر آغاز به کاهش نمی نماید. این کاهش تدریجی است و تنها ۰.۷ درصد در سال است. اما یک فرد در دهه ۹۰ زندگی روزانه ۲۶ درصد کمتر از یک فرد در میانسالی به کالری نیاز دارد.
یافته های این مطالعه در مجله "ساینس"(Science) انتشار یافته است.
منبع:

1400/11/11
12:59:08
5.0 / 5
863
تگها: شركت , محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد