تلسکوپ فضایی جیمز وب سیارات فراخورشیدی را بررسی می کند

تلسکوپ فضایی جیمز وب سیارات فراخورشیدی را بررسی می کند

به گزارش اسمارت کاور تلسکوپ فضایی ˮجیمز وبˮ در بخشی از مأموریت خود مقرر است به بررسی سیارات فراخورشیدی بپردازد تا نحوه تشکیل شدن و قابل سکونت بودن آنها را مشخص نماید.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، تلسکوپ فضایی "جیمز وب"(James Webb Space Telescope)، آینه خویش را به سمت سیاره های فراخورشیدی معروف به "ابرزمین"(Super-Earth) و سیارات سنگی داغ خواهد گرفت چونکه آنها سیاراتی هستند که در منظومه شمسی یافت نمی شوند.
تلسکوپ جیمز وب، شش ماه آینده را صرف خنک کردن و سنجش خواهد نمود و همه ۱۸ بخش آینه آن کاملا تنظیم می شوند. هنگامی که این کار به پایان برسد، بخش قابل توجهی از رصدهای اولین سال تلسکوپ به بررسی سیارات فراخورشیدی اختصاص خواهند یافت. اولین پروژه ها، بررسی ۱۱ ابرزمین را در بر می گیرند که اندازه آنها بین اندازه زمین و سیاره نپتون است.
ابرزمین ها، اجرام مهمی برای رصد کردن هستند چونکه هیچ کدام از آنها در منظومه شمسی ما یافت نمی شوند اما حضور آنها در نواحی دیگر کهکشان راه شیری، نسبتا رایج است.
ناسا تأیید کرده است که شناسایی فوتون های نور ستاره که برای اولین بار وارد تلسکوپ شده اند، توسط تجهیزات دوربین مادون قرمز نزدیک صورت گرفته است. این اولین نقطه عطف مهم در ثبت اولین تصاویر بدون فوکوس است که برای تنظیم دقیق تجهیزات تلسکوپ طی بیشتر از سه ماه صورت می گیرد.
تلسکوپ جیمز وب دارای یک آینه ۲۱ فوتی است. این آینه، تلسکوپ جیمز وب را به بزرگترین رصدخانه فضایی تبدیل می کند که تابحال به فضا پرتاب شده است و جهان را بررسی خواهد نمود.
تلسکوپ جیمز وب علاوه بر کاوش و بررسی اولین ستارگانی که بعد از انفجار بزرگ شکل گرفته اند، دوربین خویش را به سمت سیارات فراخورشیدی قرار خواهد داد. این سیارات بیگانه، اندازه ها و آرایش های شگفت انگیزی دارند و خیلی از آنها در منظومه شمسی یافت نمی شوند.
"ناتاشا باتالا"(Natasha Batalha)، پژوهشگر "مرکز پژوهشی ایمز"(Ames Research Center) ناسا در کالیفرنیا اظهار داشت: تنوع سیاراتی که ما در کهکشان کشف کرده ایم، خیلی بیشتر از تنوع سیارات منظومه شمسی است. ما در منظومه شمسی، سیارات سنگی و گازی داریم اما رایج ترین سیارات فراخورشیدی که می بینیم، در واقع چیزی در این بین هستند.
باتالا و همکارانش در مرکز پژوهشی ایمز جزو اولین کسانی هستند که کیهان را با تلسکوپ جیمز وب رصد می کنند و به دنبال سرنخ هایی در مورد نحوه تشکیل شدن سیارات فراخورشیدی هستند؛ همچون اینکه سیارات فراخورشیدی از چه چیزی ساخته شده اند و اینکه آیا می توانند قابل سکونت باشند یا خیر.
ستاره شناسان هنگام بررسی سیارات فراخورشیدی، از جهان های موجود در منظومه شمسی، بعنوان مرجع استفاده می نمایند اما به نظر می آید که بیشتر سیارات فراخورشیدی، به سیارات نزدیک شباهتی ندارند.
باتالا و گروهش برای آگاهی از نحوه شکل گیری سیارات فراخورشیدی که جهان های گازی بزرگی نیستند و مانند زمین هم کوچک نیستند، به بررسی خواهند پرداخت.


متخصصان مرکز پژوهشی ایمز، سیارات فراخورشیدی را که با کمک تلسکوپ جیمز وب قابل مشاهده هستند، بررسی خواهند کرد تا بدانند که این سیارات چگونه شکل گرفته اند، آیا قابل سکونت هستند، از سنگ ساخته شده اند یا اینکه ماده تشکیل دهنده آنها گاز است. بدین ترتیب، قطعات خیلی از این پازل در کنار یکدیگر قرار خواهند گرفت.
"توماس گرین"(Thomas Greene)، اخترفیزیکدان مرکز پژوهشی ایمز، بیشتر از ۲۰ سال است که در توسعه تجهیزات تلسکوپ جیمز وب و روش های دقیق تجزیه و تحلیل مشارکت داشته است.
او پژوهشی را با استفاده از تلسکوپ جیمز وب انجام می دهد تا ۹ سیاره را که کوچک تر و سردتر از سیارات بررسی شده با تلسکوپ های کوچک تر قبلی هستند، ارزیابی کند. این پژوهش، بر ترکیب شیمیایی جو پیرامون این سیارات تمرکز خواهد داشت و آنها را با ستاره های میزبان شان مقایسه خواهد نمود.
نوع دیگری از سیاره ها که به بررسی بیشتری نیاز دارند، سیارات سنگی کوچکی هستند که به دور ستاره های کوتوله سرد می چرخند. به قول اخترشناسان، این مورد جالبی جهت بررسی است چونکه این سیارات اغلب به ستاره خود بسیار نزدیک هستند و از آنجائیکه ستاره کوچک تر و سردتر از خورشید است، هنوز در منطقه قابل سکونت قرار دارند و آب مایع می تواند روی سطح آنها جریان داشته باشد.
بیشتر سیاراتی که گرین می خواهد بررسی کند، از گاز ساخته شده اند اما یکی از آنها، سیاره ای سنگی معروف به "TRAPPIST-1b" است. به قول پژوهشگران، با عنایت به اطلاعات اندک در مورد ساختار این سیاره، همچون این که آیا این سیاره دارای جو است یا خیر، داده های جمع آوری شده توسط تلسکوپ جیمز وب می توانند نشان دهند که سیاره مرده و بی نتیجه است یا قابلیت میزبانی از حیات را دارد.
گرین اظهار داشت: جو یک سیاره جهت بررسی امکان حیات به آن صورتی که ما می شناسیم، مهم می باشد. ما تجهیزات تلسکوپ جیمز وب را توسعه داده ایم تا داده های آن نه تنها برای شناسایی جوها، بلکه برای تعیین این که از چه چیزی ساخته شده اند، مناسب باشند.
آنها قصد دارند بررسی دقیق تری در مورد این سیاره انجام دهند تا نوری را که از آن ساطع می شود و ترکیب شیمیایی آنرا ارزیابی کنند.
تشعشعات مادون قرمز ساطع شده از سیاره به پژوهشگران امکان می دهد تا به دنبال نشانه هایی از دی اکسید کربن باشند. اگر آنها دی اکسید کربن پیدا کنند، مشخص می شود که این سیاره امکان دارد مانند سیارات سنگی منظومه شمسی شکل گرفته و تکامل یافته باشد چونکه آنها هم دی اکسید کربن دارند.
باتالا در بخشی از این پژوهش، در برنامه هایی با تمرکز بر پنج سیاره سنگی مشابه مشارکت خواهد نمود. این برنامه ها تعیین می کنند که چه تعداد از سیارات مورد بررسی، دارای جو هستند و اگر جو دارند، از چه چیزی ساخته شده اند و آیا می توانند قابل سکونت باشند یا خیر.
برخی از این اهداف سیاره ای، چندین سال نوری از ما فاصله دارند، اما یک هدف عملا در نزدیک ما و در منظومه "پروکسیما قنطورس"(Proxima Centauri) قرار دارد.
پروکسیما قنطورس، نزدیک ترین منظومه ستاره ای به منظومه ستاره ای ما است که کمی بیشتر از چهار سال نوری با ما فاصله دارد و از یک ستاره کوتوله قرمز تشکیل شده است.
تلسکوپ جیمز وب، بزرگ ترین رصدخانه فضایی اخترفیزیکی و پیچیده ترین مأموریت علمی ناسا به حساب می آید که تابحال عرضه شده است. باتالا اظهار داشت: حدود ۱۰ هزار نفر در ساخت این تلسکوپ مشارکت داشته اند و هزاران نفر دیگر در بیشتر از ۴۰۰ موسسه، در تجزیه و تحلیل داده های چرخه نخست آن نقش خواهند داشت. این یک فرصت اعجاب انگیز برای انجام دادن بررسی های علمی در این مقیاس است.




منبع:

1400/11/16
13:29:55
5.0 / 5
959
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد