بقایای جانواران عصر یخبندان دست نخورده پیدا شدند

یک کشف بزرگ در غار!

یک کشف بزرگ در غار!

به گزارش اسمارت کاور بقایای یک ماموت، کرگدن، کفتار و گرگ متعلق به عصر یخبندان با قدمت ۶۰ هزار سال در غاری به نام ˮدِوونˮ(Devon) کشف شدند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، مجموعه ای باورنکردنی از موجودات مشهور به "بزرگ زیاگان" متعلق به آخرین عصر یخبندان همچون یک ماموت پشمالو و کرگدن که قدمت آنها به ۶۰ هزار سال می رسد در غاری معروف به "دوون" کشف شدند.
اصطلاح بزرگ زیاگان(megafauna) به جانوران بزرگ یا عظیم الجثه گفته می شود. این ها جانورانی هستند که وزنی بیشتر از ۴۵ کیلوگرم(در بعضی منابع ۱۰۰ کیلوگرم) دارند. همینطور در منابع دانشگاهی، بزرگ زیاگان اغلب به آن گروهی از جانوران که جثه ای بزرگ تر از انسان دارند و هم اهلی نشده اند، اطلاق می شود. این اصطلاح بخصوص در اشاره به جانوران بزرگ جثه ساکن بر زمین در دوران پلیستوسن، همچون ماموت ها به کار می رود. بیشتر این جانوران در شمال اوراسیا، قاره آمریکا و استرالیا در حدود ۱۰ تا ۴۰ زار سال پیش منقرض شدند.
باور بر این است که بزرگ شدن جثه خیلی از جانوران به علت احتیاج به تطابق با شرایط آب و هوایی سرد زمین در دوره های یخبندان بوده است. زمان انقراض بیشتر این گونه ها در انتهای دوران واپسین یخبندان زمین از این نظریه پشتیبانی می کند. نزدیک ۱۰ هزار سال پیش، واپسین ماموت ها و کرگدن های پشمالو به علت از دست رفتن محیط زندگی شان منقرض شدند. آنها که به زندگی در توندراهای وسیع عادت داشتند، با گرم شدن هوا و کنار گذاشته شدن تدریجی این زیستگاه ها با جنگل های با درختان پهن برگ از میان رفتند.
اصطلاح "بزرگ زیاگان" به مفهوم حیوانات بزرگ، در حالیکه بعضی از آنها مانند فیل ها امروزه هم وجود دارند، معمولا با آنهایی که در اواخر دوره پلیستوسن رشد کرده اند، مانند ماموت ها مرتبط می باشد.
بقایای این موجودات تازه کشف شده طی بررسی های عمق زمین در منطقه "شرفورد نیو تاون" در بندر "پلیموث" در انگلیس پیدا شده است.
گونه های دیگری که در نزدیکی معدن شرفورد یافت شدند، عبارتند از کفتار، اسب، خرگوش، روباه قرمز، گوزن شمالی و گرگ.
قدمت این نمونه ها به دوران آخرین عصر یخبندان بازمی گردد؛ دوره ای ماقبل تاریخ در بریتانیا که در آن آب و هوا به صورت قابل توجهی سردتر از امروز بود.
آخرین عصر یخبندان که از حدود ۱۱۵ هزار سال پیش تا حدود ۱۱ هزار و ۷۰۰ سال پیش رخ داد، آخرین یخبندان، جزئی از الگویی بزرگ تر از یخبندان و دوره های میان یخچالی است که با نام یخبندان کواترنری شناخته می شود و پیشینه آن به دو میلیون و ۵۸۸ هزار سال پیش بازمی گردد. در آخرین عصر یخبندان، آخرین بیشینه یخچالی در ۲۲ هزار سال پیش روی داده است.
از دید دیرینه شناسی انسانی، آخرین عصر یخبندان در دوره پارینه سنگی و اوایل میان سنگی روی می دهد. هنگامی که رویدادهای یخبندانی شروع می شود، انسان خردمند در عرض های جغرافیایی پایین تر محاصره می شود و از ابزارهایی استفاده می نماید که نسبت به ابزارهای کاربردی نئاندرتال ها در غرب و مرکز اوراسیا و ابزارهای انسان راست قامت در آسیا قابل مقایسه بود. در اواخر این رویداد، انسان های خردمند به اوراسیا و استرالیا مهاجرت می کنند. داده های ژنتیکی و دیرینه شناسی می گویند که انسان های پارینه سنگی برای چیرگی بر عصر یخبندان به سرزمین هایی رفتند که درخت های با فاصله از هم داشتند و در جاهایی توزیع شدند که نور و مواد اولیه لازم برای فتوسنتز وجود داشت و از ورود به جنگل های انبوه خودداری کردند. فرار از یخبندان در ۱۵ هزار سال پیش سبب شد تا انسان ها از آسیا به آمریکا مهاجرت کنند.
در آخرین عصر یخبندان، سطح دریا ۱۲۰ متر پایین تر از سطح فعلی خود بود و حداقل در ۱۰۰ سال گذشته، سطح دریا سالانه با حداقل سرعت ۱.۸ میلیمتر افزایش پیدا کرده است.
به گفته محققان، این اکتشافات «استثنایی» بینش جدیدی در مورد اکوسیستم های عصر یخبندان در بریتانیا و زنجیره های غذایی آنها عرضه می دهد. به صورت خاص، تجزیه و تحلیل گونه های گیاه خوار امکان دارد بینش هایی را در مورد گونه های گیاهی محلی آن زمان عرضه نماید که امروزه شواهد مستقیم کمی از آنها باقی مانده است.
این تجزیه و تحلیل جدید برای نخستین بار توسط "کنسرسیوم شرفورد" پیش از شروع ساخت یک شهرک ۵۵۰۰ خانه ای در ماه آگوست ۲۰۱۵ شروع شد و از آن زمان تابحال ادامه دارد.
"دانکن ویلسون" مدیر اجرایی این پروژه می گوید: این کشف استثنایی است. یافتن بقایایی از چنین طیفی از گونه ها در اینجا در "دِوون" به ما بینشی درخشان از حیواناتی می دهد که هزاران سال پیش در عصر یخبندان در بریتانیا می زیستند و همینطور درک بهتری از محیط در آن زمان به ما می دهد.
وی اضافه کرد: ما خوشحالیم که این بخش مهم از تاریخ ما برای نسل های آینده حفظ خواهد شد.
بقایای این حیوانات به دقت مورد بررسی قرار گرفته و از عمق زمین خارج شده است و الان درحال انجام کارهای تجزیه و تحلیلی و حفاظتی است.
انتظار می رود که بعد از تکمیل تحقیقات، تمام یافته ها به موزه "The Box" سپرده شود که موزه ای در "پلیموث" است که تنها چند کیلومتر از محل کشف نمونه ها در "شرفورد" فاصله دارد.
"ویکتوریا پومری" مدیر این موزه می گوید: این کشف شگفت انگیزی است. ما هم اکنون نمونه های جذابی در موزه متعلق به این دوران داریم که بعضی از آنها الهام بخش اسکلت بسیار محبوب ماموت پشمالو و شیر غارزی هستند که در گالری تاریخ طبیعی خود به معرض نمایش گذاشته ایم.
وی اضافه کرد: هنگامی که کار تجزیه و تحلیل به اتمام رسید، مراقبت و نمایش این یافته های تازه کشف شده متعلق به عصر یخبندان در موزه، افتخار بزرگی خواهد بود.
"کنسرسیوم شرفورد" می گوید منطقه ای که این بقایای در آن پیدا شده است، محافظت خواهد شد، اما اجازه دسترسی به عموم مردم در این سایت زیرزمینی داده نخواهد شد، چونکه امن نیست.
"راب بورن" که دیرینه شناس است، می گوید: ساخت و ساز در شرفورد تنها دلیلی است که این کشف حاصل شده است و قابل توجه است که آنها تابحال بدون صدمه باقی مانده اند. یافتن چنین مجموعه ای که برای مدت طولانی دست نخورده، یک اتفاق ویژه است، چون که وجود حیوانات کامل یا نیمه کامل، بسیار نادر است.
وی اضافه کرد: ما مشتاقانه منتظر رسیدن به مرحله ای هستیم که بتوان این اکتشافات را به اشتراک گذاشت و نمایش داد تا همه بتوانند اطلاعات بیشتری در مورد گذشته دور زمین پیدا کنند.
محققان می گویند، مطمئن نیستند که آیا همه این موجودات کشف شده در این غار در یک زمان با هم زندگی می کرده ند یا خیر. این احتمال وجود دارد که موجودات در گودالی افتاده باشند و نتوانسته باشند فرار کنند.
از طرف دیگر امکان دارد این حیوانات در جای دیگری مرده باشند و استخوان های آنها به تدریج توسط آب در طول زمان به این محل آورده شده باشد.
"بورن" می گوید: این منطقه در آن زمان بسیار متفاوت بوده است. این منطقه ای بوده که در آن ماموت ها و دیگر موجودات رشد می کردند و در فواصل زیادی در منظره ای که بسیار متفاوت از حالا به نظر می رسید، پرسه می زدند.
وی اضافه کرد: این تحقیق توسط بهترین تیم حرفه ای دیرینه شناسی که می توانستیم جمع آوری نماییم، در حال انجام می باشد و تیمی را ایجاد کرده است که هفته های متوالی در زیر زمین کار کردند تا بقایای بدن موجودات را بازیابی کنند و با نهایت دقت نمونه برداری کنند.
وی افزود: این یافته ها بدون همکاری کامل توسعه دهندگان و سازندگان شهرک و رویکرد اعتنا به دیرینه شناسی ممکن نبود.
منبع:

1400/11/17
22:49:40
5.0 / 5
902
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد