تصویر عکاس ایرانی از کهکشان راه شیری در نشنال جئوگرافیک

تصویر عکاس ایرانی از کهکشان راه شیری در نشنال جئوگرافیک

اسمارت کاور: نشنال جئوگرافیک با انتشار تصویری ثبت شده توسط بابک تفرشی در صفحه اینستاگرام خود، شکوه کهکشان راه شیری را به نمایش گذاشت.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، نشنال جئوگرافیک این تصویر را در سه اسلاید منتشر نموده و در توضیح آن نوشته است: به آرامی اسلایدها را ورق بزنید تا کل منظره کهکشان راه شیری را که با شکوه تمام بر فراز کوهی در شیلی می درخشد، تماشا کنید.
سررو پارانال(Cerro Paranal)، کوهی در بیابان آتاکاما در شمال شیلی، خانه "تلسکوپ بسیار بزرگ"(Very Large Telescope) به اختصار وی ال تی است. وی ال تی مجموعه ای از چهار تلسکوپ جنوبی اروپا است که آسمان تاریک شب صحرای آتاکاما را رصد می کنند.
در این تصویر یکی از این تلسکوپ ها، برای سیستم اپتیک تطبیقی(adaptive optics system) لیزری به سمت جو فوقانی زمین منتشر نموده است تا به وسیله آن تاری ناشی از تلاطم هوا را از بین ببرد.
برای این تلسکوپ های بزرگ، فاش کردن جزییات قابل توجه جهان بسیار اهمیت دارد. در زیر هسته درخشان کهکشان، نور منطقة البروجی(zodiacal light) دیده می شود که در اثر انعکاس نور خورشید از غبار سیارکی در منظومه شمسی ایجاد می شود و از میان نور کم فروغ غروب، بر فراز سواحل پوشیده از ابر اقیانوس آرام دیده می شود. انعکاس ناگهانی نور خورشید نیز شبیه به یک شهاب سنگ در افق نمایان شده است.
بابک امین تفرشی متولد ۱۳۵۷ در تهران ستاره شناس آماتور ایرانی است. او همین طور عضو هیئت امنای ستاره شناسان بدون مرز و مدیر پروژه عکاسی جهان در شب یا TWAN است.
تفرشی در سال ۲۰۰۹ موفق به کسب جایزه عکاسی علمی بنیاد لنارت نیلسون شد. وی در سال ۱۳۹۴ «به سبب کوشش های نوآورانه در همگانی کردن دانش نجوم» جایزه ترویج علم ایران را دریافت کرد.


منبع:

1400/11/20
21:17:08
5.0 / 5
820
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد